Domů Ostatní Čeho se bát v případě koronaviru a kde je skutečná změna?

Čeho se bát v případě koronaviru a kde je skutečná změna?

169
0

Spíše nechtě se v posledních týdnech setkávám se zprávámi z médií kolem koronaviru. Vůbec nechci snižovat problém, který se tady vyskytl a způsobuje vážné komplikace a úmrtí stovkám lidí. Znepokojuje mě ale spíše hysterie, která se vytváří (nejen) v českých médiích.

Před měsícem jsem se vrátil z Indie. Cesta proběhla velmi dobře, všechno se povedlo, zdravotně jsme to zvládli v pohodě.

Den po našem návratu se sice nedostavil jet lag, ale něco, co známe jako chřipku. Bylo mi fakt blbě. Navíc to přišlo velmi rychle. Hned v pondělí jsem brzy ráno nastoupil ke své doktorce, která mě po sdělení, že jsem přijel z Asie, odeslal na infekční oddělení do Krče. Odebrali mi krev, udělali stěry a den jsem čekal na výsledky, zda nemám malárii nebo horečku denge. Vzpomněl jsem si na velké štípnutí na backwaters v Kóčínu a prosil jsem, aby ten komár, co mě štípnul, nebyl nakažený.

Díkybohu jsem nic z toho neměl. Byla to obyčejná viróza, ale řeknu vám – nic moc. Nechtěl bych zažít skutečnou chřipku, natož mít koronavirus.

S respektem tedy přistupuju ke všem onemocněním, která přicházejí z cest po tzv. rizikových zemích.

Za mnohem zhoubnější ale považuji přehnané, vyostřené a místy až hysterické zpravodajství médií o celé epidemii koronaviru. Ano, je třeba informovat o tom, co se děje a že to může mít vliv i na celý svět.

Co podle mě média v informování o koronaviru nedělají dobře?

  • Věnují mu příliš moc pozornosti. Je dobré mít přehled, ale je třeba lidi spíše uklidňovat a prakticky informovat, než jim vnášet zmatek do hlavy a strašit je.
  • Neinformují dostatečně o skutečném problému v Česku – klasické chřipce, která má dokonce řadu obětí v tomto roce a mnohem více nemocných a nakažených. Neříkají lidem v Česku, jak se mají chovat na veřejnosti, pokud jsou nemocní.
  • Vytvářejí paniku a většinu lidí straší.
  • Nenabízejí alternativu, neříkají, jak se ohledně současné epidemie chovat v naší realitě.

Je jasné, že média žijí z návštěvnosti svých stránek a prodeje tištěných novin a časopisů. Není ale třeba vytvářet chaos. Bylo by možná dobré se věnovat příčinám toho, co se stalo – trhům s mrtvými i živými zvířaty a byznysem, který se v obrovském množství děje v tomto případě v Číně.

Skutečné řešení a skutečná změna totiž nejsou ve výzkumu a výrobě léku na koronavirus, ale ve změně chování k přírodě a zvířatům.