Domů Cestování Cesta do Gruzie – 9. den – trail do Libani a bývalé...

Cesta do Gruzie – 9. den – trail do Libani a bývalé sanatorium

232
0

Dneska jsem se konečně vyspal. Rodina Džemila mi udělala úžasnou snídani, a po ní jsem mohl vyrazit na cestu. Džemil mě přesvědčoval, že není úplně dobrý nápad jít k jezerům, která jsou poměrně daleko, a že až přijedu příště, pojedeme tam celá rodina. Dal jsem na něj a vymyslel jsem nahradní trasu, která se následně ukázala jako skvělý nápad.

Cíl bylo Libani, bývalé plicní sanatorium, které po roce 89 zkrachovalo a změnilo se v ruiny. Prošel jsem městským parkem, kde se stále pohybuje dost turistů, protože všichni míří k sirným lázním. Kousek před nimi se cesta stačí směrem nahoru do prudkého kopce, který trvá asi kilometr a pak se různé klikatí až směrem do vesnice Sadgeri.

Cesta lesem do Sadguri

V Sadgeri je moc pěkné místo s kostelem sv. Jiří, kde jsem si odpočinul a nakoupil ikony.

Kostel sv. Jiří v Sadguri

Pak už pokračuje cesta jen po silnici do obce Tba, což už je místo, kde je vidět odloučenost od okolního světa. Ale pořád sem jezdí autobus a dvakrát denně kukuška – malý vlak do Bakuriani.

Nádraží v obci Tba

To ale cíl – Libani – je už alespoň dnes konec světa. Když jsem se sem doškrábal lesem, člověk, kterého jsem potkal, nechápal, co tady chci. Byl jsem dost unavený, a tak informace, že bývalé plicní sanatorium je jen kousek, mě uklidnila. Navíc bylo 17:00 a čekala mě cesta zpátky kolem tří hodin.

Most přes řeku Borjomula

Štěkající psi mě doprovázeli během vnější prohlídky obrovského zchátralého objektu. Dovnitř jsem si netroufl, navíc vše bylo zakryto trámy.

Bývalé sanatorium v Libani

Vyrazil jsem zpět a rozhodl se, že buď mi zastaví místní křesťan a sveze mě, nebo to dojdu za 2 hodiny pěšky. Nezastavil. Zato po cestě v místním obchůdku mě Gruzínec počastoval čačou, což jsem kvůli žízni zapil pivem a zpáteční cesta už se nesla v úžasném duchu krásného letního večera.

Po cestě mě podruhé zastavilo malé kotě. Kdybych byl v Česku, okamžitě bych si ho vzal. Po cestě nahoru spořádalo můj sýr, dolů můj chleba. Jak víc mu můžu pomoct?

Krmení kotěte

Je tu krásně, celý den s trasou něco přes 25 km a bez turistů. Prodloužil jsem si tady pobyt o jeden den.

Předchozí článekCesta do Gruzie – 8. den – národní park Borjomi
Další článekCesta do Gruzie – 10. den – výlet do Chobiskhevi a poslední den v Borjomi