Domů Ostatní Jak jsem natočil svůj první podcast – 2. díl (+ audio verze)

Jak jsem natočil svůj první podcast – 2. díl (+ audio verze)

220
0

V minulé části jsem popsal, jak jsem se dostal k podcastům a jak jsem se rozhodl konečně udělat ten svůj první.

Poslouchal jsem v poslední době řadu českých počinů, které mě opravdu zaujaly a jsou na velmi dobré úrovni. Vzniká hodně pořadů, které jsou rozhovory, což je samo o sobě zajímavé, ale stále mi chybí ty ostatní – osobní, postavené na jednotlivci, jeho prožitcích, zážitcích, zkušenostech nebo znalostech.

Já jako posluchač mám dvě kritéria, která podle mě musí dobrý podcast splňovat – osobní přístup (téma musí být pro autora vnitřní vášní a zaujetím) a dobrý zvuk.

Odpustit se dá všechno – nedokonalost projevu, začátečnické chyby, mlaskání, syčení a další věci, které se dají během času vylepšovat a změnit. Blog a ani podcast ale nesmí být nějakým produktem bez tváře a kvalitního zvuku. Párkrát jsem narazil na pořady s docela zajímavým obsahem, ale prostě se to nedalo poslouchat! Přitom sehnat dneska dobrý mikrofon a software je zcela triviální záležitost. Ano, prosím – nenahrávejme už na vestavěné mikrofony, a ještě navíc ze vzdálenosti jednoho metru v nějaké šílené akustické místnosti. 

Nebylo a není to pro mě lehké uplatnit takové požadavky na sebe samého. Ono se to dobře říká, plánuje a kritizuje, ale když jste tváří v tvář všem záludnostem techniky a svého hlasového aparátu, jste vedle.

Zkusím popsat pár nápadů, které se snažím uplatňovat i na sebe:

  1. najděte si svoje téma, lásku, nadšení pro nějakou věc a přemýšlejte, co s tím lze dělat. Podívejte se na něj z různých stran, inspirujte se u cizích podcastů nebo rozhlasových nahrávek, a zvolte si svoji cestu.
  2. přemýšlejte, jak podcast chcete strukturovat. Někdy se všechno vyvine časem, ale mějte alespoň přibližnou představu, jak by to mělo být.
  3. projděte si články o tom, jak si vybrat správný mikrofon a jak nahrávat. Může to být velmi prosté a někdy pro úplný začátek není třeba nic drahého nebo sofistikovaného.
  4. napište si základní body toho, o čem budete povídat. Nemáte-li jistotu, že budete dobře mluvit spatra, hoďte na papír nebo do počítače komplet text. Ano, můžete pak improvizovat, ale vyhnete se různým nešvarům jako je používání nadbytečných slov a opakování se.
  5. zkuste si nahrát demo, abyste věděli, jak to zní, kde děláte chyby, co je třeba zlepšit při používání mikrofonu a nahrávacích programů.
  6. ZAČNĚTE! Nikdy to nebude ideální, na začátku už vůbec ne, ale nečekejte na ten nejvhodnější okamžik. Prostě to nahrajte!

Můj první mikrofon před několika lety byl Samson C01U… Od té doby uběhl nějaký čas, technika se změnila, a když jsem se ho snažil použít, zjistil jsem, že to není ono. Začal jsem se tedy poohlížet po nějakém jiném, procházel web, fóra, rady a videa.

Nakonec to vyhrál mikrofon od stejné značky, ale jiné třídy – Samson Q2U. Nebylo lehké ho sehnat, dokonce i zahraniční prodejci ho neměli skladem. Nakonec se po pár týdnech objevil i v Česku, takže jsem ho ihned objednal. Používal jsem celkem kvalitní klopový Rode, který jsem si pořídil před několika lety, když jsem se chtěl vrhnout na rozhovory a natáčení videí. Myslím, že i takový malý mikrofon nahrává relativně kvalitně, ale stabilní řešení to není. Nový Samson ale už dorazil, takže se učím, jak ho správně používat.

Příště si řekneme něco o tom, jak jsem vybral téma svého prvního podcastu a s čím jsem se potýkal na začátku.

První díl “Jak jsem natočil svůj první podcast” najdete zde.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..