Domů Cestování Jak můžeme změnit cestování po COVID krizi?

Jak můžeme změnit cestování po COVID krizi?

478
0

V těchto dnech bych byl asi v Arménii. Měl jsem tam naplánovanou expedici a když se tak koukám na fotky arménských fotografů z rozkvetlého Jerevanu nebo jiných částí této krásné země, mrzí mě, že tam nejsem.

Zákaz odjezdu z České republiky i zákazy vstupu do jednotlivých zemí naprosto ochromil cestování po celém světě. Cestovní kanceláře se dostaly do obrovských problémů, poskytovatelé všech možných služeb krachují a konec toho všeho není úplně jasný. Otázka také je, co se stane po (postupném) uvolnění hranic a jaké restrikce nás ještě čekají. Nevíme, jak se budou na turisty tvářit v zemích, kde na ně byli ještě před časem milí, jestli se nás nebudou bát, nebudou nás nutit chodit v rouškách, jestli se nezmění nálada a pohoda, která ještě před časem panovala.

Celá krize ale možná ukazuje na zásadní problémy, do kterých se globální turistika dostala. Bylo to přece jenom cestování, které COVID dostalo z jedné strany zeměkoule na druhou. Co s tím tedy můžeme dělat? Tvářit se jako by se nic nestalo a najet na další vlnu konzumního turismu jako předtím?

Trh v Dillí, Indie

Cestování je podle mě důležité. Přináší poznání, bourá bariéry, pomáhá budovat přátelství mezi lidmi, náboženstvími a kulturami. Neměli bychom se ho vzdávat. Nesmyslné řeči (i našich vrcholných politiků), že nejlíp je doma, tak proč jezdit ven, je lépe neposlouchat. Nebo nám bude vláda určovat, do jakých zemí můžeme? Jsou to samozřejmě jen řeči, které se mění každý den, ale berme je vážně a ohrazujme se vůči nim.

Chtěl bych se ale dotknout jiné věci a začít sám od sebe.

Co může udělat každý z nás, aby i cestování přestalo ohrožovat nejen lidi, ale celou planetu?

Tady je deset nápadů, co může každý z nás udělat při svém cestování:

  1. Vybírejme si destinace, kam chceme jet, uvážlivě a plánujme.
    Cestování by podle mě mělo sloužit k hlubšímu poznávání jednotlivé země. Pokud musíme použít letadlo nebo auto, mysleme na životní prostředí. Udělejme takových cest méně, ale na delší dobu.
     
  2. Necestujme někam jenom proto, že jsou levné letenky.
    Nevíte, kam vyrazit na víkend? Co třeba Paříž letecky za slevovou cenu? Ano, každý si může dělat, co uváží za vhodné, ale letět někam na dva dny jen proto, že se to přece vyplatí, nedává smysl.
     
  3. Podpořme v místě našeho pobytu co nejvíce místní ekonomiku.
    Ubytujme se tam, kde se nám nejen líbí, ale kde dáme svoje peníze přímo lidem, kteří zákazy trpí nejvíce. Pokud nabízejí i jídlo, využijte toho. Nakonec žít u místních se vším všudy, je to nejlepší poznání země, jaké si dokážete představit.
     
  4. Choďme víc pěšky.
    Nic proti autům, ale při cestách po světě jsem nakonec došel k tomu, že nejlepší poznání je pomalé cestování, kdy se sice přesouváte z místa na místo nějakým dopravním prostředkem, ale potom chodíte zásadně pěšky. Třeba toho neuvidíte tolik najednou, ale věřte mi, že zážitek bude rozhodně mohutnější a hlubší. Kromě toho narazíte na spoustu zajímavých míst a lidí, které byste z okna auta nikdy nepotkali. A uděláte hodně pro svoje zdraví.
     
  5. Respektujme pravidla, která v jednotlivých zemích nebo místech panují.
    Každý stát pojal omezení různě a i když se nám to nelíbí, měli bychom je dodržovat. Pokud s tím máte problém, je asi nejlepší počkat, až se vše vrátí k tzv. normálu a přijet jindy.
     
  6. Nekonzumujme potraviny, když o nich máme pochybnosti.
    Týká se to především masa z pouličního prodeje nebo vaření. Sám jsem příznivcem street food, ale jednak nejím maso, ale i když jsem měl divný pocit ze stánku nebo restaurace, raději jsem šel do jiné. A nepodporujme šílenosti na čínských a jiných tržnicích a v restauracích, které stály na počátku šíření epidemie koronaviru.
     
  7. Dodržujme základní hygienické návyky.
    Před jídlem si vždy umyjme ruce mýdlem. Nosme u sebe dezinfekční gel, pokud tato možnost neexistuje. Cestujeme-li a musíme sahat na držadla, kliky, atd… nesahejme si do úst a do tváře a po každé takové cestě si udělejme základní hygienu.
     
  8. Chraňme se na nejvíce zranitelných místech.
    V lednu při cestě z Indie jsem si nabral v letadle virózu. Musím říct, že byla docela vydatná a strávil jsem dva týdny jejím léčením (chvíli to vypadalo i na podezření na malárii a horečku denge). Pokud můžete, noste roušku v místech, kde se shromažďuje větší počet lidí a kde máte nedobrý pocit, že můžete něco chytit. Oblečte se v letadle a všude, kde je průvan, chladno a kde hrozí, že byste mohli rychle nastydnout.
     
  9. Navštivme včas před odjezdem očkovací centrum.
    Poraďte se, co by bylo dobré udělat pro vaši ochranu v jednotlivých zemích. Situace je různá a některé oblasti jsou rizikovější.
     
  10. Chovejme se obecně ohleduplně celý rok.
    Kolikrát jste byli svědky, že jedete městskou dopravou, vlakem, busem nebo letadlem a kolem vás lidé kýchají a kašlou a nezakrývají si ústa a nos? Já hodněkrát. Nesmíme se dívat na nemocné lidi skrz prsty, ale je třeba, abychom se naučili být ohleduplní všude, kde se pohybujeme. Jsme-li nemocní, zůstaňme doma a lečme se. Pokud je situace vážnější, zavolejme nejdřív lékaři a poraďme se, co s tím. Je-li nutná naše přítomnost u lékaře, chraňme sebe i ostatní rouškou nebo respirátorem.

Pokud vás napadá něco, jakým způsobem lze něco udělat pro lepší cestování, napište to, prosím, do komentářů.

Zelená tržnice v Kutaisi, Gruzie

Máme teď velkou možnost změnit řadu věcí. Každá krize přináší i pod tlakem okolností šanci dostat se vnitřně do stavu, kdy musíme přehodnotit svoje chování k naší Matce Zemi, i když jsme se k ní chovali dříve ne úplně dobře.

Podaří se nám to tentokrát?

Předchozí článekLikani, Mtsvane a Kvabiskhevi – tři památky, které byste neměli minout v okolí Borjomi
Další článekProč si založit web místo Facebooku a Instagramu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..