Některé věci prostě nemůžete předvídat. Život, pokud ho žijete otevřeně a nebráníte se ničemu, vám připraví takové situace, které nejdou naplánovat.
Většinu devadesátých let jsem věnoval hardcore/punk scéně, vydávání fanzinů Different Life a Minority a práci pro ekologickou organizaci. K tomu patřily i koncerty, většinou v klubu 007. Jedním z nich byli i někdy v roce 93 američtí Shelter, Hare Krišna kapela s Rayem a Porcellem jako lídry, kteří už tehdy měli za sebou cesty do Indie a pobyty v ašrámech. Viděl jsem je dvakrát, jejich první projekt Youth of Today ale až po roce 2000 v Praze.
Vystoupení obou kapel byla vlastně jako dnes – energická, zasvěcená hnutí, víře a pohledu na svět, který nemůžete ignorovat. Tenkrát jsem to chápal jen částečně. Dnes jsem jim mnohem blíž – po cestách do Indie tomu rozumím víc.

V roce 2018 jsem na Shelter byl znovu, tentokrát jsem jejich koncert spojil s odpolední jógou v prostorách studia Jivamukti, kde jsem absolvoval lekci také s Raghunatem a Paramanandou už jednou minulý únor. I tentokrát to bylo skvělé, náročné a včetně úvodní téměř hodinové přednášky hodně inspirující. Složení lidí, kteří přišli, bylo různé – od starších punkerů po mladší generaci. Tentokrát jsem byl v Berlíně se svým kamarádem Márou z Chomutova, který zaslouží poděkování za naskenování starších čísel už zmiňovaných fanzinů, do kterých také psal.
Tempo jógy s Raghunatem bylo drsné. Potili jsme se všichni a nebylo to jen kvůli venkovní teplotě. Po dvou hodinách se mi vařila hlava a pro relaxaci nepomáhala už ani pozice dítěte 🙂 Dával nám zabrat. Ale bylo to super! Po lekci jsme krátce dali řeč, mj. i o cestě do Indie, na kterou bych rád s nimi někdy možná jel.

Jet do Indie na pouť je určitě úžasná věc, ale podle mého názoru na ni musí být člověk trochu připravený. Už dlouho jsem cítil, že potřebuji nějaké duchovní vedení. Ne někoho, komu budete slepě věřit, ale kdo bude říkat svoje myšlenky a vy si na nich můžete stavět svoje vidění světa. Ztotožnit se s nimi nebo o nich dál přemýšlet. Používat slovo guru je v našich končinách trochu riskantní, protože hodně lidí si pod tím představí někoho, komu nekriticky věříte a kdo vás potom využije. Ale i tak ho budu používat, protože si myslím, že je dobré mít nějakého duchovního učitele, a slovo “guru” ho dokonale vystihuje.
Na začátku tohoto roku začal Raghunath spolu se svým přítelem Kaustubhou každodenní hodinové hovory založené na čtení z Śrīmad-Bhāgavatam – hinduistické sbírky starých textů z doby před 5 000 lety sepsané mudrcem Šrí Vjasádévou. Video podcast, který takto vzniká, nazvali Wisdom of the Sages (Moudrost mudrců) a vysílá se každý den živě v 11 hodin našeho času (o víkend ve 14 hodin) přes aplikaci Zoom. Spojení obou aktérů je naprosto dokonalé – Kaustubha perfektně formuluje všechny detaily kolem starých textů a Raghunath ji doplňuje o zasazení do reality našich životů. Oba si role navzájem prohazují a jsou věrohodní, protože žijí bhakti jógu spoustu let a v Indii prožili zásadní chvíle svého života.
Je hodně zajímavé, jak se z hudebního a názorového “idolu” stal ve zralých letech můj duchovní průvodce. Je skvělé, jak si lidé, kteří ve 20, 30 letech vyznávali cestu lásky a neubližování, zachovali svoje ideály do zralých let. Nerezignovali, nevzdali se, ale žijí je i v 50 a dál…
Chcete-li poslouchat jejich podcast ze záznamu, najdete je na YouTube, budete-li je chtít slyšet a vidět živě každý den, napište na tento e-mail a požádejte o přístup, který pak použijete v aplikaci Zoom.
Pokud budete chtít studovat víc, můžete podpořit jejich projekt na Patreonu a dostanete přístup k další videím, materiálům a do rozsáhlé diskusní skupiny.
Raghunath měl do Čech přijet v květnu na jógové lekce, ale situace kolem pandemie všechno zastavila. Myslím, že i proto je tahle možnost se vzdělávat skvělou šancí pro všechny, kteří chtějí vědět víc o moudrosti mudrců.