Domů Cestování Likani, Mtsvane a Kvabiskhevi – tři památky, které byste neměli minout v...

Likani, Mtsvane a Kvabiskhevi – tři památky, které byste neměli minout v okolí Borjomi

382
0

Samotné městečko Borjomi, ležící asi dvě hodiny jízdy od Tbilisi, je příjemné svoji atmosférou a blízkostí Národního parku Borjomi. Doporučuji se tady zastavit na 2-3 dny, přičemž k vidění a poznávání je tady toho určitě více.

Pohled na Borjomi od zříceniny pevnosti Gogia

To, co ale určitě stihnete za jedno odpoledne, pokud si pronajmete taxík, nebo za necelý den, pokud půjdete pěšky a krátce se svezete maršrutkou, jsou tři památky, které stojí za to vidět – Kostel Panny Marie Kvabiskhevi, klášter Mtsvane a zřícenina kláštera Likani. Každý z nich je trochu jiný druh, ale všechny najdete u cesty do Akhaltsikhe.

Uvnitř zříceniny kláštera v Likani

Pozůstatky kláštera v Likani jsou prvním místem, kde se můžete zastavit. Buď se nechte odvézt přímo na parkoviště pod cestou ke vchodu do Národního parku nebo běžte pěšky z hlavní silnice podél říčky Likaniskhevi až k odbočce doprava, která vede kolem hřbitova k zřícenině. Když jsem tady byl poprvé, myslel jsem si, že jsem ji minul nebo šel špatně, protože je zarostlá zelení, ale opravdu se jedná o kamenné pozůstatky obklopené hroby, keři a trávou. Původní kostel pochází z 7.-9. století, ve středověku se kolem něj nacházel klášter. V 16. století zde byla postavena zvonice. Nebojte se a opatrně běžte dovnitř, kde je místo vyzdobené ikonami.

Zachovalé modlitební místo uprostřed zříceniny v Likani

Na cestě zpátky se zastavte na hřbitově na druhé straně a prohlédněte si, jak vypadají gruzínské hřbitovy včetně vyobrazení portrétů pohřbených a odpočinkových míst u jejich hrobů.

Hřbitov v Likani

Další krásné místo je klášter Mtsvane (Zelený klášter), který  se sice nachází pár kilometrů od Likani, ale nejde se k němu dostat jinak, než po hlavních cestách. Je to hojně navštěvované místo, už jen proto, že je nově zrekonstruované a zasazené do okolního parku a vedlejší říčky Chitakhevi. Kostel sv. Jiří v Chitakhevi pochází z 9.-10. století se zvonicí z 15.-16. století. V současné době žije v klášteře pět osob – čtyři mniši a jeden jejich pomocník. Okolí kláštera má dvě zajímavosti – občas se tu ještě najdou kosti, které zřejmě pocházejí z následků loupežných přepadení (mniši je pohřbívají do rakve) a kameny v řece zbarvené do červena, což se podle legendy přisuzuje tomu, že zde v 16. století při invazi šáha Tahmaspa mučili a vraždili mnichy.

Klášter Mtsvane

Kostel Panny Marie Kvabiskhevi se zachoval celý, ale pokud se dostanete na parkoviště, musíte ještě vystoupat do mírného kopečka. Odměnou vám bude jednoduchá trojlodní bazilika z 8.-9. století a výhled na okolní krajinu – kaňon a vzdálené vrcholky hor. Místní toto místo používali ve středověku jako útočiště před nájezdy, zatímco jejich domy byli dole pod kopcem. Zajímavostí je freska a jí odpovídající dveře do kostela, kde je zobrazen muž Shota (bývá přisuzován středověkému básníkovi Rustavelimu) a ženská postava.

Kostel Kvabiskhevi

Kousek ode všech těchto míst je hrad Akhaltsikhe, který určitě nesmíte vynechat, pokud se ocitnete v této části Gruzie.

Předchozí článekCo si k sobě necháte dovolit
Další článekJak můžeme změnit cestování po COVID krizi?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..