Domů Cestování Objevujte Česko jinak a vědomě

Objevujte Česko jinak a vědomě

278
0

V letošním roce jsem byl cestovat v zahraničí jen dvakrát, a myslím, že většina z nás na tom nebyla lépe.

V lednu jsme stačili dát Jižní Indii a v létě hory v Rakousku. Pevně jsem doufal, že se situace alespoň v Gruzii a v Arménii nějak stabilizuje a že budu moci vyrazit alespoň tam. Bohužel se to zatím nepovedlo.

Jizerské hory – cestou na Černou horu chodíte v lese po dřevěném chodníku.

Proto jsem využil léto pro cestování po českých horách, vesničkách, kostelech a hospodách 🙂 Svoje cesty plánuji tak, že si vždycky vytipuji zajímavé lokality a snažím se u nich najít cenově normální ubytování. Z takového místa potom vyrážím na denní tůry. Nebylo snadné v posledních měsících najít dobré a relativně levné místo v Jeseníkách, na Šumavě, v Jizerských nebo Lužických horách. Nakonec se mi to ale vždy podařilo, a protože si myslím, že by vás takové možnosti mohly zajímat, chystám na příští měsíce recenze z ubytování, která vždy najdu a které by vás mohly zajímat.

Dnes ale několik rad pro hledání dobrých míst:

  1. Objevujte málo známé lokality a nejezděte na profláknutá místa – neexistuje jenom Sněžka nebo Český Krumlov. Je nesmysl tlačit se ve frontě v Adršpašských skalách, když existují třeba Oldřichovské bučiny. Stačí jenom trochu hledat, a to i v částech Česka, kde proudí davy turistů.
  2. Vyhledávejte vedlejší cesty – když se ocitnete tam, kde se tvoří fronty, koukněte do mapy a odbočte na vedlejší stezku a jděte jinudy. Třeba narazíte na zajímavější věci, objevíte keře borůvek a ostružin, najdete nové výhledy na krajinu a nebudete se muset stresovat. Takhle jsem třeba na Šumavě cestou na Ostrý našel krásné skály v lokalitě Kamenná brána.
  3. Choďte co nejvíce pěšky, pokud to jen trochu jde – moje poznání je, že jen takto poznáte dokonale krajinu a lidi. Pokud jste fyzicky v pohodě, vezměte svačinu, pití a dobrou mapu a vyražte. Není nutné navštívit nejvíce známá turistická místa, ale užít si přírodu, památky a vidět krásnou krajinu. Najdete tak jako já třeba pravoslavný kostel uprostřed Jeseníků v Horní Lipové.
  4. Navštěvujte informační centra a nechte si poradit – ano, místní toho vědí o svém okolí nejvíc, a proto je dobré si na mapě najít “i” v zeleném čtverečku a zeptat se, kam by bylo nejlepší vyrazit. Často se mi tady dostalo dobrých rad i doporučení, kterými cestami nechodit a jak se co nejlépe dostat k cíli. Jak se mi hodily třeba rady v infocentru ve Starém Městě pod Sněžníkem, kam jsem došel po několikahodinovém dešti. Ptejte se a bude vám odpovězeno 🙂
  5. Používejte dobré mapy – papírová mapa je sice dobrá klasika, ale já jsem si zvykl na mapy mobilní. Používám dvoje – Google Mapy na jízdu autem a zaznamenávání si zajímavých míst a Mapy.cz na orientaci v terénu. Obě mají něco do sebe a slouží trochu jinému účelu. Mapy.cz jsou ale naprosto geniální, když se pohybujete v horách, lese nebo kdekoliv jinde. Najdete v nich každou malinkou stezku a určitě s nimi nezabloudíte. Nezapomeňte si vzít slušnou powerbanku na nabíjení a stáhněte si mapy pro offline používání – často se totiž ocitnete někde, kde není signál.
  6. Užívejte si a nezávoďte – lidé, někdy i včetně mě, chtějí rychle dosáhnout cíle a nedívají se kolem, nesednou si, necítí okamžik a místo, kde právě jsou. Není důležité navštívit všechny velké hory a dát jejich fotky na Instagram. Podstatné je mít z toho, kde jsem, radost a zážitek. Zastavte se proto, když je možnost, a nespěchejte.

Přeji vám vědomé cestování a snad vám těchto pár rad pomůže lépe poznat českou krajinu a prožít ji trochu jinak, než obvykle.

Vodní nádrž Naděje je úžasné místo uprostřed lesů Lužických hor.

Předchozí článekŠumava – září 2020 – 4. den – Špátův Dvůr, Zelená Lhota, Žakova kaplička a cesta domů
Další článekLahůdka pro obdivovatele gruzínské hudby

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..