Domů Cestování Přednáškomat (Jindřich Hulín-Mihalec)

Přednáškomat (Jindřich Hulín-Mihalec)

1814
0

Přednáškomat je pro zájemce o cestování nebo život v cizích zemích pravý poklad. Na jednom místě tady najdete přednášky na tato témata, které se v Česku konají, a tudíž nemusíte být odkázání na náhodné hledání na webu nebo sociálních sítích. Celý web vymyslel a dal dohromady Jindra Hulín-Mihalec, s kterým přinášíme rozhovor.

Mohl bys, prosím, na začátek představit sám sebe, co děláš, čemu se věnuješ?

Povoláním jsem programátor, ale když mám padla, za počítačem už moc času netrávím. Jako správný Čech se raději sejdu s kamarádama na pivko, jdu sportovat nebo za kulturou, takže tak trochu klasika.
Co se sportu týká, tak aktuálně se nejvíc věnuji lezení, hokeji, rád se projedu na kole a nedávno jsem si koupil longboard… samozřejmě jsem se na něm už stihnul vysekat 🙂

Projekt “Přednáškomat” je v Česku unikátní a velký pomocník pro ty, které zajímá cestování a poznávání a chtějí mít přehled o cestovatelských přednáškách. Jak jsi na tento nápad přišel a kdy?

Jeden z mých zájmů a vášní je také cestování a rád se občas zúčastním nějaké cestovatelské události. Dobrý zdroj jakýchkoliv událostí je Facebook, ale problém je v tom, že si nemůžeš nastavit, aby se ti zobrazovala jen nějaká téma a tys měl jistotu, že ti nic neunikne. Můžeš zkusit události vyhledat, ale to je také komplikované, a dělej to každý den. Řešil jsem tedy vlastně svůj problém 🙂
Pak mě napadlo, že bych mohl udělat program, který bude události z Facebooku automaticky stahovat a zobrazovat je na normální webové stránce, kde je uvidíš pěkně všechny pohromadě. No a říkal jsem si, že bych nemusel být jediný, komu se to bude hodit. Prvotní nápad přišel asi před dvěma roky ve sprše, jak už tomu tak bývá 🙂

Na stránkách píšeš, že cestování je zatím jen jediné téma Přednáškomatu, chystáš se rozšířit přehled akcí na další?

Ano, rád bych přidal další témata, ale musím ještě promyslet, jak to nejlépe udělat a ještě více zautomatizovat, aby s tím bylo co nejméně práce. O Přednáškomat se starám pouze ve svém volném čase, takže chci, aby byl co nejvíce samostatný 🙂   

Co obnáší provoz takového webu a jak pracuješ s organizátory akcí, aby přispívali, případně zveřejňovali svoje akce, abys je mohl přebírat na web?

Když pominu vytváření nových funkcionalit a vylepšovaní těch současných, což je práce, která nikdy nekončí, tak samotný systém na provoz a údržbu teď moc náročný není. Na začátku to samozřejmě bylo jinak. Musel jsem najít, alespoň několik prvních FB stránek, kde se vyskytují relevantní události a naučit program odfiltrovávat ty nerelevantní… stále se mám co učit 🙂
V současnosti se mi různí organizátoři ozývají sami, jestli bych mohl jejich událost zařadit. Podmínkou je, aby byla událost veřejně dostupná na FB. Pokud jde o organizátora, který cestovatelské události pořádá pravidelně, snažím se s nim dohodnout, aby události publikoval na své FB stránce. Tu pak pouze přidám do databáze Přednáškomatu a ten už se pak sám stará o stahování událostí, které se na dané stránce nově objeví.
Právě tento proces přidávání potřebuji více zautomatizovat. Chci, aby si organizátoři mohli sami přidávat do databáze své události a FB stránky. Tato nová funkcionalita je stěžejní pro přidání nových témat. To pak bude mnohem jednodušeji realizovatelné.

Máš v hlavě jiné webové projekty nebo ti Přednáškomat zabírá nejvíce času?

V podstatě ne. Většina mých nápadů se točí kolem Přednáškomatu.

Chodíš často na cestovatelské přednášky, případně která témata a místa máš nejraději?

Ano, když mě zaujme přednášející nebo téma, tak rád zajdu. Ale asi je to spíš podle mého aktuálního rozpoložení, protože nedokážu říct téma nebo místo, které preferuji. Zajímají mě téměř všechna místa a země a nejraději bych se podíval všude 🙂

Cestuješ rád a kam? Jaké země tě nejvíce zaujaly a proč?

Na obě otázky už jsem tu vlastně odpověděl, cestuji rád a v podstatě jedno kam 🙂 Většinou to ani není tak, že bych si řekl, že se mi nějaká země nebo místo líbí a proto tam teď musím jet. Spíš čekám na nějaký důvod nebo příležitost. Např. kamarádi přišli s tím, že letí do Gruzie, tak jsem se přidal. Nebo jsem poznal dva Tádžikistánce, tak jsme to po cestě tam vzali ještě přes Kyrgyzstán, protože byly levnější letenky. Nedávno odjel kamarád na Zéland, takže to byl další důvod pro cestu. A teď naposled přišel děda s tím, že by se chtěl podívat do Kanady na medvědy 🙂
Když bych měl nějaké země vyzdvihnout, tak by to byla Gruzie, Kyrgyzstán a Tádžikistán… krásná příroda, úžasné hory, přátelští lidé a cítil jsem se tam tak nějak svobodně. USA nebo Zéland jsou také úžasné země, ale člověk je tam více svázaný civilizací. Navíc je tam všude podstatně více lidí. Oboje má ale samozřejmě své pro i proti.

Náš web Začni cestovat chce bourat předsudky lidí o cestování a přesvědčit je, že poznávat svět nestojí tolik – ani peněz, ani sil. Myslíš si, že to tak je nebo máš jinou zkušenost?

Co se peněz týká, kdekoliv se dá cestovat draze i levně. Záleží především na tom, jak cestu pojmeš. Tipů na tzv. low-cost cestování je na internetu hromada. Obecně je takový typ cestování asi méně pohodlný a vyžaduje o něco více sil. Ale zase přináší úplně jiné zážitky nebo setkání se zajímavými lidmi.
Např. na tádžicko-kyrgyzských hranicích jsme stopli 19 letýho týpka s kamionem a uprostřed pustiny na úpatí Pamíru mu došla nafta. Tak asi hodinu něco vymýšlel, pak stopnul protijedoucí kamion, natankoval a jelo se dál. Pak jsme přesedli k jinýmu sympaťákovi do dodávky pro dva a půl chlapa, kde nás jelo pět. Odvezl nás do hostelu, kde jsme platili v přepočtu asi 40 Kč na osobu za noc. Zdi tam byly plesnivý a většina dlaždiček v koupelně chyběla, ale venku byla pěkná zahrádka s místním pivkem a hezkými Kyrgyzskami… co víc si přát 🙂
Samozřejmě takový punk nejde vždy. Třeba když jsem jel s babičkou a s dědou do USA, tak jsem je nechtěl vystavovat stresu s tím, že nevíme, kde budeme spát apod. Takže jsem přesně naplánoval každý den, zarezervoval ubytování a půjčili jsme auto. Bylo to taky super, akorát se to samozřejmě promítlo na ceně výletu. Za dva týdny v Americe jsem (jen za sebe) zaplatil dvojnásobek toho, co za měsíc ve střední Asii.
Je vcelku jedno jakým způsobem cestuješ, důležité je, že jsi na cestu vyrazil. Osobně vnímám cestování jako hodně důležité. Pomáhá rozšiřovat si obzory, vidět věci z více úhlů pohledu a získávat nadhled nad různými problémy. Přijde mi, že to dneska plno lidem chybí.
Takže jsem hrozně rád, že je tady takový projekt jako Začni cestovat, který se snaží o cestovatelskou osvětu, je to šlechetný cíl.

Předchozí článekJurek Szurman (Zirhamia): Cestování tě naučí chápat sám sebe
Další článekProč se bojíme cestovat: nedomluvím se, neznám jazyky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..