Domů Ostatní Proč jsem zrušil Facebook

Proč jsem zrušil Facebook

268
0

Zrušil jsem Facebook. Podruhé. Pokusím se v tomto článku popsat svoje důvody i něco o tom, proč považuju obecně sociální sítě za problematické pro naše životy.

Proč jsem zrušil Facebook poprvé

Stalo se to před pár lety, kdy mi začalo být nepříjemné procházet několikrát denně svůj stream, což mi zabíralo hodně času. Obecně mě v životě zajímá spousta věcí, lidí, témat, a jak jsem nasbíral různé stránky, profily a skupiny, začalo toho být příliš. V momentu, kdy mi to přerostlo přes hlavu, odhodlal jsem se pro zrušení profilu.

Bez Facebooku jsem vydržel několik měsíců, poté jsem mu dal druhou šanci, ale také jsem potřeboval profil pro pracovní účely.

Proč jsem zrušil Facebook podruhé

Obecně řečeno – sledování nekonečného počtu příspěvků mi bral čas a energii pro vlastní život a tvoření.

Co mi Facebook začal brát:

  • čas – i když vám to tak nepřijde, berou nám sociální sítě spoustu času. Vždycky si říkáte, že s nimi strávíte jen chvilku, jen si projedete příspěvky a půjdete od toho pryč. V konečném důsledku strávíte u života a problémů ostatních lidí podstatnou část toho vlastního. Je to zabiják času.
     
  • kreativitu –  jsem fotograf. Takových jsou nás na této planetě milióny. Každý nějak fotí, každý se snaží svým způsobem ztvárnit realitu kolem sebe. A porovnávat, kritizovat, hodnotit, lajkovat… Nepřijde mi to tak zásadně důležité. Samozřejmě každý touží po spoustě uznaných hodnocení, pochvale, lajcích. Děláme to už ale jen pro to? I když nechcete, sociální sítě vás do toho tlačí. Jsou na tom založené i různé aplikace, které vám zajistí dostatek lajků a sledujících.
    Chci dělat fotky takové, jaké se líbí mně, nechci se přizpůsobovat tomu, co se právě teď fotí, chci fotit pro radost, pro sebe, pro okamžik, kdy vylezu na nějakou horu, abych udělal třeba ne ideální, ale autentickou fotku ze svého života, svým způsobem, svýma očima.

Dřívě jsem měl pocit, že tisíce fotografů fotí lépe než já, srovnával jsem se s fotkami na Facebooku i jinde, a zabíjelo to ve mně kreativitu – přizpůsoboval jsem svoje vidění jejich vidění, jejich úpravy svým úpravám.

Neznamená to, že mě fotky ostatních nezajímají, naopak. Rád se na ně podívám a obdivuju spoustu fotografů, přestává to pro mě mít takovou důležitost, chci se soustředit na svůj život.

  • důvěru – Facebook postupně začíná nasazovat velké množství reklamy, která se přizpůsobuje vašim zájmům a tváří se jako normální příspěvky. Napočítal jsem např. že na 20 statusů je 6 sponzorovaných příspěvků. Musíte při procházení streamu neustále sledovat, co je a co není. Přestal jsem důvěřovat Facebooku, že mi dodává obsah, který jsem si “objednal”. Určité množství reklamy mi nevadí, chápu, že celý systém musí z něčeho žít, ale už toho bylo příliš.

Facebook má samozřejmě svoje pozitiva – velmi dobře propracovaný systém událostí nebo skupin, které mi hodněkrát pomohly. Budou mi chybět právě události – některé stránky už bohužel nedávají svoje akce na svoje weby, ale jen na sociální sítě, takže mi určitě spousta z nich uteče.

V polovině září uplynula doba, kdy jsem měl Facebook deaktivovaný, poté byl smazán úplně celý obsah vytvořený za několik let. Zálohoval jsem si ho, kdybych se chtěl k něčemu vrátit. Ale asi nebudu. Chci se soustředit na svoje stránky, na vytváření svého obsahu, svoji kreativitu.

Hodně přemýšlím o smyslu dalších sítí – Instagramu a Twitteru. Rozhodl jsem se je zatím si je nechat a minimalizovat počet sledujících, abych zmenšil čas u nich strávený.

Určitě se tomuto tématu budu věnovat dál, protože sociální sítě jsou fenomén našich životů, zásadně ovlivňují naše konání a chování. Zajímá mě i váš názor, případně zkušenosti s nimi.