Domů Roman(tický) týden Roman(tický) týden – 1. únor 2021

Roman(tický) týden – 1. únor 2021

193
0

Roman(tický) týden” je přehled toho, co mě zaujalo za posledních 7 dnů a co by mohlo zajímat i vás. Nabídnu vám každý týden několik tipů na lidi, knihy, hudbu, fotky a další věci. Pokud chcete tento přehled dostávat přímo do e-mailu, můžete se jednoduše přihlásit na tomto odkazu:


CO U MĚ?

Vrátil jsem se ze západu. Pět dnů v Lucembursku byla vítaná změna. Návštěva po několika letech v hlavním městě tohoto velkovévodství nepřispěla ke změně mého názoru na tuto malou zemi, alespoň jsem ale objevil pár míst, kam se dá zajít, když chcete uniknout z prostředí města. Nemyslím tím hospody, které tu moc nejsou (a nyní jsou stejně zavřené), ale lesíky a lehce odlehlá místa mimo hlavní silnice, přeplněné mraky aut. Potěšily nové tramvajové trasy a městská hromadná doprava zcela zdarma. Opuštěné ulice za sychravého počasí a smutná dokonalost všeho včetně nových mrakodrapů a skleněných budov evropských institucí moc radosti ale neskýtají. Takže jsem zpět na divokém východě!

Lesík nad centrem Lucemburku.

LITERATURA

Vynikající zdroj knih, především starších, které už najdete jen v knihovně, je stránka Moravské zemské knihovny v Brně. Jde o sbírku digitalizovaných knih, novin a časopisů, map, rukopisů, archiválií, zvukových nahrávek, grafik, hudebnin a elektronických dokumentů. Můžete je vyhledávat, zobrazovat, hledat v nich text nebo exportovat do pdf (to jsem neměl aktivní, ale údajně to jde). Pro přístup a přihlášení budete potřebovat jeden z účtů do knihovny, např. ten pražský. Naleznete tam potom takové skvosty, jako je např. kniha básní Georga Trakla v překladu Bohuslava Reynka z roku 1917.

HUDBA

Tento týden jsem poslouchal Ellen Molniu – tato zpěvačka pochází ze Švédska, v 19 se dostala do Indie a od té doby se věnuje zpívání bhadžanů, tj. písní uctívajících Boha. Její čtvrté album In the heart of a Gopi vyšlo sice v roce 2014, ale objevil jsem ho pro sebe až nyní. Úžasné od začátku do konce!

POEZIE

Každý den vychází nový díl mého podcastu “Báseň na každý den” a dennodenně objevuji nové básníky a básnířky, které jsem doposud neznal. Více najdete na této stránce, playlist vytvořený nejen z těchto básní a doplňovaný o další zdroje ze Spotify zde.

SpotifyApple Podcasts

Tipy pro stažení zdarma knih s poezií:

FOTOGRAFIE

Obdivuji fotky krajin Daniela Řeřichy. On sám pochází z Krušných hor, ale v jeho galerii najdete mnohem více. Např. Dolomity, Island nebo Alpy.

P.S. Pokud budete chtít, můžete Roman(tický) týden přeposlat svým známým a doporučit jim moje stránky i jeho odebírání. Děkuji za podporu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..