Domů Roman(tický) týden Roman(tický) týden – 10. květen 2021

Roman(tický) týden – 10. květen 2021

233
0

„Roman(tický) týden“ je přehled toho, co mě zaujalo za posledních 7 dnů a co by mohlo zajímat i vás. Nabídnu vám každý týden několik tipů na lidi, knihy, hudbu, fotky a další věci.

CO U MĚ?
Na webu jsem zveřejnil dvě moje poslední básničky – dobrá rada pro strojvůdce nákladních vlaků ve čtyři hodiny ráno a dobrá rada pro všechny padající do temnot strachu. Do psaní se nijak nenutím, obě mě napadly v noci, kdy jsem nemohl spát a zjevily se celé, jen jsem si je musel rychle poznamenat, abych je do rána nezapomněl.

LITERATURA
Tento týden jsem se kromě básníků v podcastu „Báseň na každý den“ věnoval poezii Arthura Rimbauda a Paula Verlaina a obnovoval jsem, co o nich vím a co jsem kdysi četl. Jejich dobrodružný, divoký a často i nezodpovědný život byl šílený, ale oba vyplodili tolik úžasných básní! Doma mám výbor z Arthura Rimbauda Doušek jedu a knihu Verlaine od Pierra Petitfilse, ale jejich tvorbu lze najít na webu, minimálně na stránce Moravské zemské knihovny.

HUDBA
Ani nevím, jak jsem se dostal opět ke Kafka Bandu, ale tentokrát mě oslovili více. Písně založené na textech ze Zámku a Ameriky Franze Kafky jsou ve skvělém hudebním provedení kapely se členy Tata Bojs, Priessnitz a Kašpárka v rohlíku s recitátorem, zpěvákem a spisovatelem Jaroslavem Rudišem a zpěvákem Jaromírem 99. Podívejte se na jejich brněnské vystoupení, jejich obě alba najdete na Spotify.

CLUBHOUSE
Druhým dílem jsme s Julií a Katarínou pokračovali na Clubhousu v cyklu Čtení poesie ve středu večer. Tentokrát jsme ve francouzštině, češtině a slovenštině přečetli celý Opilý koráb od Arthura Rimbauda. Budeme pokračovat i tuto středu, tak pokud máte zájem, přidejte si Čtenářský klub CZ/SK a klidně se můžete i zapojit ve čtení svých oblíbených autorů nebo své tvorby.
Jinak – Clubhouse už je na Androidu v USA a bude brzy i v ostatních částech světa. Každý týden přibývají nové funkce a pokud vám na něm chybí nějaký klub nebo místnost, je to jen na vás. Pokud potřebujete pozvánku, napište třeba mně, rád vám ji pošlu.

VIDEO
Tady je několik video kanálů, týkajících se poezie a literatury, které by se vám mohly líbit:
Pražské nakladatelství Fra
A Poetry Channel
Anna Beata Háblová – česká básnířka
Den Poezie
Literarnyklub.sk
Městská knihovna v Praze
Poets.org – Akademie amerických básníků
Větrné mlýny – české nakladatelství
Časopis Tvar – obtýdeník živé literatury Tvar 

P.S. Pokud budete chtít, můžete Roman(tický) týden přeposlat svým známým a doporučit jim moje stránky i jeho odebírání. Děkuji za podporu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..