Domů Roman(tický) týden Roman(tický) týden – 15. únor 2021

Roman(tický) týden – 15. únor 2021

146
0

“Roman(tický) týden” je přehled toho, co mě zaujalo za posledních 7 dnů a co by mohlo zajímat i vás. Nabídnu vám každý týden několik tipů na lidi, knihy, hudbu, fotky a další věci.

CO U MĚ?
Vydal jsem první díly svého druhého podcastu, který se jmenuje jako tento newsletter – Roman(tický) týden. Chci se v něm soustředit na různé formáty – čtení, hudební a literární profily, namluvené blogy z mého webu atd… Budu rád, když ho budete poslouchat přímo na stránce nebo mě budete sledovat na Spotify, Apple nebo Google podcastech.

PRÓZA
Koupil jsem si po čase novou knihu s beletrií, a to v elektronické verzi. Kniha “Vytěženej kraj” od Veroniky Bendové vyšla poprvé v roce 2019 u nakladatelství Fra, nyní v druhém vydání. Irena a Hugo cestují po zničené části severních Čech a hledají místa pro natáčení připravovaného filmu. Připomnělo mi to naši nedávnou návštěvu Krušných hor i okolí zámku Jezeří. Zčásti depresivní, ale i okouzlující místa tady najdete v nejrůznějších kombinacích. Knížka se čte dobře a určitě doporučuji. Jedno z míst – bývalé cínové doly a zajatecký tábor na Rolavě – můžete vidět na této fotografii.

POEZIE
Jeden z mých objevů tohoto týdne je zcela určitě německy píšící židovská básnířka a dramatička Else Lasker-Schüler. Spolu s Angelou jsme do podcastu namluvili její tři básně v češtině a němčině. Zcela určitě chci připravit větší čtení z její tvorby, stejně jako z básní Georga Trakla

HUDBA
Můj první profilový nedělní podcast je věnovaný Sandeepu Narayanovi, jednomu z interpretů jihoindické karnatické hudby. Slyšel jsem ho minulý rok na festivalu Mahá Shivarátrí, kde vystupoval s mladou houslistkou Ragini Shankar, a kdy mě jeho hudba zaujala natolik, že jsem ho požádal o použití dvou písní a dal dohromady krátké povídání, včetně překladu jednoho bhažanu. Jeho písně najdete na Spotify i jinde a nenechte si ujít ani profil na YouTube, kde pořádá různé živé přenosy a má záznamy svých koncertů a rozhovorů.

FOTOGRAFIE
Líbí se mi osobitý styl aktů a portrétů ruského fotografa Marata Safina, který fotí neprofesionální modelky po celém Rusku. Celý rok dělá workshopy, objevuje nové tváře a zobrazuje je s pomocí zvláštního použití prostředí, světel a svých nápadů. Byl jsem na jednom z jeho workshopů v Petrohradu, a i ten byl velmi zvláštní. 


P.S. Pokud budete chtít, můžete Roman(tický) týden přeposlat svým známým a doporučit jim moje stránky i jeho odebírání. Děkuji za podporu.

Předchozí článekOtakar Theer – Měsíčná noc + Řeklo mé srdce
Další článekJaroslav Vrchlický – Tak sám + Filosofie naší lepší společnosti

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..