Domů Roman(tický) týden Roman(tický) týden – 5. duben 2021

Roman(tický) týden – 5. duben 2021

183
0

„Roman(tický) týden“ je přehled toho, co mě zaujalo za posledních 7 dnů a co by mohlo zajímat i vás. Nabídnu vám každý týden několik tipů na lidi, knihy, hudbu, fotky a další věci.

CO U MĚ?
Přichází jaro a tak jsme začali chodit na delší cesty. Ano, i mimo okres. Necpeme se na Náplavce, takže nikoho ani teoreticky neohrožujeme, stěží někoho potkáváme, snad jen na příměstských cestách, na těch méně známých téměř nikdo není. Nesmyslná opatření této nezodpovědné vlády je občas třeba porušovat, ta, co mají smysl, samozřejmě dodržujeme. Tento týden jsme byli na cestě Mnichovice – Kolovraty a Mirošovice – Kolovraty. Jeďte také, stačí na Hlavním nádraží sednout na vlak a za půl hodiny jste na klidných cestách v lese.

Přírodní park Velkopopovicko

LITERATURA
Konečně dorazily nové knihy, z kterých bych chtěl na různých platformách číst. Takže je tady Emily Dickinsonová: Duše má být vždy dokořán, Sylvie Plathová: Ariel a Jan Kameník: Básně. I když díky svému astigmatismu nemůžu knihy moc a dlouho číst, obejdu to jejich postupným ofocením a čtením na tabletu nebo v počítači. Dostal jsem také zásilku knih od nakladatelství Dauphin, z jedné jsem četl v posledním Nedělním vydání Roman(tického) týdne – byla to sbírka Anna Beaty Háblové: O mé závislosti nikomu neříkej.

HUDBA
Na Spotify se konečně objevilo komplet EP Proužek dýmu od Abraxasu, které vyšlo v roce 1987, obsahuje čtyři skladby v podání a s texty Josefa Vondráška (ex-Letadlo a Jižní Pól). Tohle EP považuju skoro za to nejlepší, co kdy kapela vydala. Exceluje tady na kytary Slávek Janda, na kontrabas Vítek Švec, na perkuse Imran Musa Zangi, to vše se zpěvem Josefa Mraka Vondráška. Moc se mi líbila taky jejich deska Šťastnej blázen, které se nese v podobném duchu vyklidněného rocku ovlivněného jinými hudebními styly.

CESTOVÁNÍ
Kdybyste se chtěli vydat na cesty a rozhodli se pro Gruzii, mám pro vás stručnou informaci o současné situaci. Češi do Gruzie jet smí, potřebují 72 hodin před příchodem do země PCR test nebo kompletní očkování, pak musíte být tři dny v karanténě, třetí den jít opět na test (stojí v přepočtu asi 550 Kč), a v případě, že jste negativní, můžete jezdit, kam chcete. Nemusíte se po tomto testu nikde registrovat, stačí mít u sebe potvrzení o negativním výsledku. Při návratu zpět je třeba se opět v Gruzii nechat testovat a v ČR jít do karantény podle nařízení českých orgánů. Kdybyste měli zájem a chtěli jet se mnou a s Honzou Březinou v červnu na fotoexpedici právě do Gruzie, podívejte se na web s více informacemi.

Výhled na Kazbek, Gruzie

FOTOGRAFIE
S fotografem Jakubem Vaňkem jsem byl na fotoexpedici na Islandu, a když mi během cesty ukazoval své fotky letadel, byl jsem ohromen. Dokonalé, nápadité a často odvážné snímky mě nadchly. Podívejte se na jeho cestovatelské i letecké fotografie.

P.S. Pokud budete chtít, můžete Roman(tický) týden přeposlat svým známým a doporučit jim moje stránky i jeho odebírání. Děkuji za podporu.

Předchozí článekJosef Toman – Pařížská Artemis
Další článekWilliam Wordsworth – Óda: záblesky nesmrtelnosti ze vzpomínek na rané dětství + Šel jsem sám jako obláček

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..