Domů Cestování Street photography v uličkách Istanbulu

Street photography v uličkách Istanbulu

167
0

Pokud byste chtěli zkusit street photography a ještě neznáte a nečtete články a neviděli jste videa Erica Kima, měli byste to rychle dohnat. Najdete tu spoustu inspirace, a to nejen ze života fotografa, ale i člověka, který poznává život a umí o něm srozumitelně psát zajímavé postřehy.

Jak ale fotit fotografii v ulicích, lidi, jejich nálady, gesta, život? Na poslední návštěvě Istanbulu jsem jednou večer zkusil skloubit dvě jeho rady – fotit před západem Slunce a pořizovat snímky a dělat přitom, že filmujete.

Je zajímavé, že lidem mnohem méně vadí (skoro vůbec), když se tváříte jako když natáčíte video. Když se u nich pohybujete blízko a zamíříte na ně normálním způsobem foťák, zbystří a reagují různě – buď vám začnou odmítavě říkat, abyste je nefotili, chtějí za to od vás peníze nebo jim to je jedno.

Pokud si ale vezmete aparát do ruky a děláte, že filmujete, sice si vás všimnou, ale málokdy reagují.  Stačí pak mít prst na spoušti, nastavit vhodný čas, abyste neměli během pohybu a v horších světelných podmínkách rozmazané fotky, a mačkat, kdy to potřebujete a domníváte se, že máte dobrý záběr.

Můžete se u toho dívat do displeje nebo to ponechat náhodě, že právě z té scény, která se vám líbí, po zmáčknutí spouště něco bude.

Procházel jsem se takhle asi 2 hodiny ulicemi Istanbulu, poté i v uličkách kolem Velkého bazaru, a motivů najdete nepřeberně. Mohl bych tam chodit ještě doteď.

Fotil jsem Olympusem E-M10 s objektivem 14-42mm, F3.5-5.6 EZ. Je to ideální foťák do ruky, s výklopným displejem – nosím ho pořád u sebe, i když nemám v batohu zrcadlovku.