Domů Cestování Cesta do Gruzie – 6. den – klášter Shiomghvime, Sveticchoveli a Mccheta

Cesta do Gruzie – 6. den – klášter Shiomghvime, Sveticchoveli a Mccheta

203
0

Dnes jsem neplánovaně zůstal o den déle v Mcchetě. Je to úžasné městěčko, sice turisticky velmi frekventované, ale má ducha historie, což přebíjí všechno.Ráno jsem potkal včerejšího taxikáře, čekajícího na turisty. Dali jsme řeč a vzal jsem si od něj vizitku s telefonem, kdybych potřeboval odvoz z kláštera, kam jsem jí mířil.

Dopoledne jsem vyrazil pěšky do kláštera Shiomghvime, který leží asi 12 km od Mcchety. Cesta vede kopečky nahoru a dolů, chvíli je vedro, chvíllemi fouká stále studený vítr, takže se musíte stále přizpůsobovat počasí. Do kopce si pomáhám hůlkami, kolem projíždějí auta svátečních návštěvníků, kteří míří na to samé místo jako já. Je sváteční neděle.

Na cestě do Shiomghvime

Za 2,5 hodinky jsem na místě. Poslední kilometr do kopce a čeká na mě soubor dvou kostelu, stojících pod skálou. Ještě před nimi je na malém vrcholku místo, kde učedník Šio měl po 60 denním půstu vidění, kde ho navštívila Panna Marie a Jan Křtitel.

Kaplička, kde proběhlo zjevení Panny Marie a Jana Křtitele

V chrámu právě probíhala svatba, přesto jsem si ho krátce prohlédl. Je úžasné sledovat, jak jsou starší i mladší Gruzínci oddaní bohu, a dávají to podle mého upřímně najevo. Velký rozdíl od ateistické Evropy, kde většina lidí věří už jenom sama sobě.

Shiomghvime klášter

Vydal jsem se na zpáteční cestu. Nechtěl jsem si volat taxi, chtěl jsem se vrátit pěšky. Říkal jsem si, že to nechám osudu – pokud někdo zastaví, uvidím.

Asi po kilometru chůze zastavilo auto, jestli chci svézt do Mcchety. Byly to dva mladí kluci – číšník a hudebník, kteří si přivydělávají v restauraci v Dubaji, oba Gruzíni. Byla to příjemná cesta, během které jsme si příjemně popovídali.

V centru jsem opět potkal taxikáře, který nenarazil na pořádný kšeft, a tak jsme chvili dali řeč. Po krátkém odpočinku jsem se vydal do katedrály a strávil tam něco přes hodinu při bohoslužbě a prohlídce úžasného místa Sveticchoveli.

Shiomghvime klášter

Když počkáte na večer, kdy se davy turistů ztratí ve svých hotelech, zažijete mystickou atmosféru místa, které je posledním odpočinkem několika gruzínských králů a svědkem neuvěřitelná historie tohoto národa.

Vítr se utišil a mě zítra čeká přesun do Bordžomi, dalšího krásného místa Gruzie.