Domů Cestování Cesta do Indie – 15. den – Tiruvanantapuram – chrám Sree Padmanabhaswamy,...

Cesta do Indie – 15. den – Tiruvanantapuram – chrám Sree Padmanabhaswamy, ašrám Abhedha a Chalai bazar

217
0

V Trivandrumu toho prý není moc k vidění. V samotném městě je pár památek, které můžete navštívit, o to víc nám ale přinesly krásných zážitků

Dopoledne jsme vyšli do velkého horka, které bylo dnes opravdu vyčerpávající. Sice si pomalu zvykáme, ale žít tady s vědomím, že tohle budu mít celý rok, není moc optimistický výhled. Je to ale tak a lidé tady tak přebývají.

Rikša nás dovezla k chrámu Sree Padmanabhaswamy v centru města. Bylo asi pět minut před dopoledním zavřením, takže jsme to nestíhali, ale bylo to stejně jedno, protože do tohoto chrámu ne-hinduisti nesmějí. Chrám je zasvěcen bohu Višnuovi a ukrývá prý velký poklad a místnosti, které se nesmí otevírat.

Chrám Sree Padmanabhaswamy

Navštěvují ho tisíce věřících a je místem konání různých oslav, festivalů a koncertů.

Byli jsme před vstupem upozorněni, že dovnitř nesmíme a ujal se nás jeden člověk, údajně temple guide, který s námi obešel chrám, řekl něco o stavbě a na konci nabízel sošky ke koupení. Nakonec si řekl i o peníze. Něco jsme mu dali, ale nejsme si jistí tím, že byl průvodce.

Naproti chrámu v malé uličce je ašrám Abhedha, který byl také zavřený, ale ujal se nás jeden starší pán, který vysvětloval, jak ašrám funguje a pozval nás na večerní program. Nechtěl žádné peníze. Zato se objevil další člověk, který s námi začal mluvit a říkal, že je ze sociální služby. Bavil se s námi a na konci nás požádal, jestli chceme darovat peníze na pomoc lidem v nouzi. Dali jsme mu něco, ale těžko říct, kdo to byl. Tak snad dojdou peníze dobrého užití.

Ašrám Abhedha

Chtěli jsme se také podívat na místní bazar. Našli jsme ho po chvilce a prošli různými uličkami, od prodejců rýže, ovoce a zeleniny, elektroniky, oblečení,… prostě všeho, co si jen dovedete představit.

Bazar v Trivandrumu
Pobočka Komunistické strany Indie?

Malý oběd jsme si dali na vlakovém nádraží, kde se dalo v kavárně alespoň krátce sednout a odpočinout si.

Vrátili jsme se znovu k chrámu. Něco mi říkalo, že tam máme chvíli pobýt. Sedli jsme si ven a jen pozorovali okolí a lidi, kteří vycházeli ven. Bylo to zajímavé pozorovat mumraj a věřící různého věku, oblečení, chování… Občas si k nám někdo přisedl, povídal a fotil se. Asi po hodince jsme si ještě chtěli vyfotit chrám ze zadní strany, kam svítilo slunce, tak jsme obešli stavbu, ale dostali jsme se na akci, která se konala u jednoho ze zadních vchodů.

Tanečnice v chrámu Sree Padmanabhaswamy

Bylo to vystoupení několika tanečnic, které předváděly úžasně nádherné indické tance –  vystoupení bylo několik a v různých věkových skupinách. Nakonec zahrál  hudební soubor naživo s jednou tanečnicí. Naprosto výjimečný zážitek.

Tanečnice v chrámu Sree Padmanabhaswamy

Vrátili jsme se k hlavnímu vchodu, kde probíhal jakýsi ceremoniál s živým slonem v čele. Vůbec nevíme, co se tam dělo, ale bylo to zvláštní.

Večerní Trivandrum

Večeři jsme si dali v levné jídelně a vrátili se rikšou domů. Zítra odlétáme do Bombaje, kde budeme ještě jeden den.