Domů Cestování Cesta do Indie – 17. den – Bombaj podruhé – Chhatrapati Shivaji...

Cesta do Indie – 17. den – Bombaj podruhé – Chhatrapati Shivaji Maharaj Terminus, bazar Zaveri, ISKCON Chowpatty a odlet domů

227
0

Ráno jsme se probudili do slunečného dne a po snídani jsme vyjeli užít si poslední den v Bombaji. Protože jsme i podruhé bydleli v severní části města blízko letiště, museli jsme se dostat do centra, jelikož jsme chtěli navštívit významnou památku města – nádraží Chhatrapati Shivaji Maharaj Terminus. Kvůli blízkosti stanice metra Marol Naka jsme jeli pár stanic na vlakové nádraží Ghatkopar, a tady přestoupili na vlak do centra.

Ještě předtím jsme si ale během jízdy všimli “barevného” slumu Asalfa, který jsme bohužel nestihli navštívit, ale chtěli jsme si ho alespoň vyfotit. Vystoupili jsme na stejnojmenné stanici a na okraji nástupiště si z dálky část vyfotili. Okamžitě k nám přiběhl člověk z ochranky a vyhnal nás zpátky.

Pohled na slum Asalfa

Jízda vlakem z Ghatkoparu byla adrenalin – rychlovlak byl nacpaný k prasknutí, ale hodní Indové – mladí kluci – nám pomohli se do něj dostat a taky jízdu přežít navigováním, kam jít, abychom nebyli rozmačkáni. Ve vlaku jsem také poznal jednoho mladého kuchaře, s kterým jsem si zopakoval pár slov v hindštině.

Vlak na nádraží Ghatkopar

Vystoupili jsme na nádraží Chhatrapati Shivaji Maharaj a obešli budovu zevnitř i ze všech stran, abychom si ji mohli vyfotit – jedná se o historickou památku na seznamu UNESCO z konce 19. století ve viktoriánském stylu.

Nádraží Chhatrapati Shivaji Maharaj

Od nádraží to byl jen kousek na další místo, které jsme chtěli vidět – bazar Zaveri. Chodit byste tady mohli hodiny. Jako na každém správném bazaru tady najdete všechno, a to v různých provedeních. Po hodině procházení jsme už byli unavení, ale dali jsme ještě ovocný bazar v jiné budově naproti.

Zaveri bazar

Zavolat taxi nebylo úplně snadné, protože kolem nádraží jsou neustálé kolony, takže po půl hodině zkoušení přes aplikaci Ola jsme to vzdali a zavolali auto z ulice. Nechali jsme se odvézt na Malabárský vršek, který je známý tím, že se tu ve věžích pohřbívali mrtví, kteří byli likvidování přilétajícími supy.

Pláž v Bombaji

Chtěli jsme vidět něco alespoň z dálky, ale nepodařilo se, nepustili nás vůbec dovnitř. Vršek je také čtvrtí pro slavné bollywoodské hvězdy.

Vrátili jsme se k pobřeží a ještě jednou navštívili ISKCON Chowpatty, chrám hnutí Hare Krišna. Klidné, krásné místo…

Zahrada Vrindavan v ISKCONu Choowpatty

Večer na pobřeží, kde jsme fotili odpoledne, završil naši návštěvu Indie i Bombaje.  Šli jsme si na chvíli lehnout a ve čtyři hodiny v noci jsme odletěli přes Dubaj domů do Prahy.

Návštěva Jižní Indie byla nádherná, určitě se vrátím k dalším věcem v nadcházejících článcích.