Jak se učit cizí jazyk byl vždycky můj problém. Nikdy jsem nenašel ideální způsob, jak získat motivaci, jak se soustředit, jak najít rytmus, který mi pomůže překonat překážky k tomu, abych se učením zabýval každý den pravidelně a se zájmem.
Čím je člověk starší, tím se taková situace může zhoršovat. Pokud jazyk nepotřebujete, nic vás nenutí se ho učit, váš mozek stárnutím tolik nepobírá, a navíc koncentrovat se na jednu věc v přítomné chvíli je čím dál tím těžší – zpráv, novinek a příležitostí, jak se zabavit, je hodně, takže mysl létá všude možně, jen ne tam, kde byste to potřebovali.
Od gymnázia jsem začal mít rád ruštinu. Na základní školu, kde jsme ji měli také, si pamatuji matně, ale na střední to byl jeden z mých oblíbených předmětů. Asi jsem byl jediný ve třídě. Naše učitelka byla paní ve středním věku, zástupkyně ředitele, a možná taky angažovaná. Nicméně byla milá a učila celkem dobře. Je jasné, že zařazení ruského jazyka do osnov mělo ideologické důvody a mělo nasměrovávat mladou generaci k obdivu k SSSR. Na základní škole jsme si dopisovali s někým ze Sovětského svazu, což bylo celkem zábavné a vzpomínám si, že jsem se vždy těšil na barevné obálky popsané azbukou.
Na gymnáziu už to tak nebylo a výuka byla standardní – článek, gramatika, cvičení… To nebylo zábavné, ale v té době jsem četl hodně poezie a tak jsem samozřejmě narazil i na ruské básníky a písničkáře. Poslouchal jsem Okudžavu, Vysockého, Bičevskou. Četl jsem Pasternaka, Sluckého… Ve škole jsme maximálně narazili na Puškina, Lermontova, Gogola…, ale mně se to líbilo. Tragika a nekonečnost ruské krajiny a duše mě nějakým způsobem přitahovaly.

Třicet let jsem rusky nemluvil, nečetl, poslouchal jen občas Okudžavu, ale to bylo vše. V roce 2016 jsme poprvé navštívili Gruzii a tady nastala situace, kdy jsem si poprvé začínal vzpomínat na ruská slovíčka. Nebylo to snadné. Myslel jsem si, že přece jen něco ovládám, ale úplně tomu tak nebylo. Když jsem sem a také do Arménie začal jezdit častěji, uvědomil jsem si, že musím s ruštinou něco udělat. Uvažoval jsem o kurzu v Česku nebo v rusky mluvící zemi, ale skončilo to spíše jen odkládáním. Nechtěl jsem úplně na klasický kurz, kde sedíte spolu s dalšími osmi lidmi a ke slovu se dostanete jen občas.
Pak jsem objevil italki, kde si můžete najít svého učitele a za poplatek si s ním domluvit lekce. Ceny se tady pohybují v případě ruštiny od 150 až klidně k 600 Kč na hodinu nebo i více. Vybral jsem si poprvé slečnu z Arménie, která byla velmi ochotná, ale po dvou lekcích jsem zjistil, že to není úplně ono. Po roční pauze, kdy jsem učení opět odložil, jsem to zkusil znovu. Vybral jsem si pána ve svém věku z Ukrajiny, sympatického člověka, s kterým můžu mluvit o nejrůznějších věcech a s kterým mám hodně společného.

Pak jsem si uvědomil, že potřebuji pravidelnost, a nejlépe každodenní. V době covidové, kdy se začala rozmáhat výuka online, jsem na jednom Telegram kanále narazil na službu, kterou poskytují Rusové žijící v New Yorku – 40 minutovou výuku přes Zoom každý den za poměrně málo peněz. Vyzkoušel jsem pět lekcí zdarma a hodně se mi to zalíbilo. Přesně tohle jsem hledal!
Stránka Too Easy Russian poskytuje rodilého mluvčího a každodenní konverzaci a cvičení na konkrétní téma, které se dozvíte den předem. Třicet lekcí měsíčně vás přijde v přepočtu na 1 400 Kč.
Kromě toho jsem začal poslouchat pravidelně dva ruské podcasty – Russian with Sasha a Russian with Max. Oba jsou trochu jiné, ale výborné – dobře připravené, kvalitně nahrané a oba poskytují i přepis, s kterým pak můžete pracovat. Ten dostanete za určitý poplatek, ale určitě stojí za to do něj investovat. Saša i Max dělají také svoje videocasty, takže můžete např. sledovat, jak cestují a pohybují se v různých prostředích v Rusku.
Objevil jsem také možnosti, jak zdarma poslouchat a číst ruské knihy – pro iOS doporučuji aplikaci Аудиокниги a Домашняя библиотека.
Samozřejmě existuje spousta videí na YouTube se skvělými videi, které se zabývají cestováním, poznáváním života lidí nebo rozhovory, při kterých se můžete zdokonalovat v ruském jazyce.
Kdybych shrnul to, co mi v současné době nejvíce pomáhá učit se cizí jazyk:
- služba typu italki nebo preply, kde si můžu najít svého učitele, který mi bude vyhovovat
- možnost získat pravidelnou motivaci, která mě přinutí k tomu, abych něco dělal, což pro mě jsou Zoom hovory nebo např. skupinové diskuse v Duolingo aplikaci
- poslouchání podcastů, které poskytují i něco navíc, např. přepisy textů
- poslouchání a čtení audioknih a knih v placených nebo zdarma službách
- čtení článků a blogů na rusky psaných webech
- poslouchání videí na YouTube
Všechno tohle je pro mě mnohem efektivnější, než docházení na skupinové lekce do jazykové školy. Ty samy o sobě samozřejmě také nefungují a musí být doplněny něčím dalším.
Co pomáhá vám? Máte nějaké zajímavé tipy a služby, které vás motivují k učení jazyka? Napište je, prosím, do komentářů…