Domů Cestování Jeden den v gruzínském Kazbegi neboli Stepancmindě

Jeden den v gruzínském Kazbegi neboli Stepancmindě

906
0

Obojí pojmenování vesnice je správně. Dříve Kazbegi, ale už kěkolik let také Stepantsminda nebo Stepancminda.

Kazbegi
Pohled na Kazbegi od Gergeti Trinity Church.

Dostanete se sem třeba autem za zhruba 2,5 hodiny nebo více, pokud budete zastavovat na několika místech, které stojí za to – např. pevnost Ananuri nebo vyhlídka s památníkem rusko-gruzínského přátelství mezi Gudauri a Ukhati).

Jvari Pass
Památník u Jvari Pass.

Silnice do této jižní části Velkého Kavkazu je celkem normální, pomalu, ale jistě se rekonstruuje, ale musíte dávat pozor na menší či větší díry, které se objevují na nejrůznějších místech. Poměrně nebezpečné to je určitě v noci, ale i ve dne to je zajímavá jízda. Někde jsem měl pocit, že jsem viděl dělníky, že je snad i rozšiřují (možná aby tu řidiči jezdili opatrněji), ale asi se mi to jen zdálo 😃

Ve Stepancmindě si lze třeba objednat ubytování v soukromém domě na kopečku nad vesnicí. Dostanete pokoj se sdílenou koupelnou a paní domací, která je velmi milá, vstřícná, dá vám řadu informací a udělá velkou a skvělou snídani.

Cesta ke Gergeti Trinity Church
Cesta ke Gergeti Trinity Church.

Můžete třeba vyrazit na menší tůru ke Kostelu Nejsvětější Trojice (Gergeti Trinity Church). Doporučuji cestu mimo tu hlavní, která vede po úbočí náhorní plošiny, krásnou krajinou bez turistů a po cestě bez aut.

Gergeti Trinity Church bývá v obležení turistů, ale samotný výhled na Kazbek, pětitisícovku a třetí nejvyšší horu Gruzie, stojí za to. Kostel pochází ze 14. století.

Gergeti Trinity Church
Před Gergeti Trinity Church.

Večeři si můžete dát třeba v restauraci Khevi, která se nachází přímo v centru. V Gruzii se najíte, zvláště mimo velká města, poměrně královsky za málo peněz. Doporučuji smažené houby, smažené brambory, pivo a samozřejmě gruzínskou čaču, což je poměrně silný místní alkohol.

Centrum Kazbegi
Centrum Kazbegi – pohled z restaurace Khevi.

Stepancminda a okolí určitě stojí za více než den a nabízí další možnosti, jak poznávat tuto krásnou část Gruzie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..