Domů Cestování Kaskády a Cafesjianovo centrum umění v Jerevanu

Kaskády a Cafesjianovo centrum umění v Jerevanu

525
0

Kaskády v centru Jerevanu je jedno z míst, které v hlavním městě Arménie musíte navštívit. Zezdola je ohraničuje Park Alexandra Tamanjana, což byl arménský architekt, jehož sochu můžete vidět hned u hlavní silnice. Byl autorem městského plánu nejen v hlavním městě, ale stál i na počátku návrhu kaskádového komplexu. 

Místo, kde dnes stojí kaskády, v roce 1970 (zdroj: hinyerevan.com)

V 70. letech nápad oživil hlavní architekt Jim Torosjan, který ho rozšířil např. o schodiště a vnitřní eskalátory. Stavba začala v 80. letech, ale po zemětřesení v roce 1988 a 90. letech prošla revitalizací až v roce 2002, kdy ji dokončil arménsko-americký filantrop Gerard L. Cafesjian, který zde zřídil Cafesjianovo centrum umění

V parku před vstupem na kaskády se nacházejí sochy a díla kolumbijského sochaře a malíře Fernando Botera (Žena kouří cigaretu, Římský bojovník, Kočka) a Jaume Plensy (Stíny). Kolem parku jsou restaurace a kavárny.

Vchod do parku a socha architekta Alexandra Tamanjana.

Pokud chcete mít toto místo víceméně pro sebe bez davů lidí, musíte přijít už brzy ráno a z vrcholu, který obnáší 400 m a kolem 600 kroků, uvidíte při dobrém počasí oba vrcholy Araratu a úžasný pohled na město. Spousta lidí se tady v teplých měsících schází hlavně večer před západem Slunce.

Večerní kaskády a výhled na město.

Celý komplex má pět úrovní a končí plotem, za kterým stále pokračuje stavba muzea, která byla několikrát přerušena kvůli finančním problémům a zemětřesení. Když ale dojdete kolem Muzea Charlese Aznavoura až nahoru k hlavní silnici, můžete po schodech vystoupat na terasu, kde je pohled na hlavní město ještě výraznější.

Pátá část – Potápeči.

Vstup je na kaskády zdarma, do muzea do určitých částí také, na jednotlivé výstavy max. 1 000 dramů = kolem 50 Kč.
Šířka schodů je 50 m, kaskády mají 572 schodů, délka je 450 m a výškový rozdíl 302 m.

Zajímavosti kolem – Muzeum Charlese Aznavoura, Muzeum ruského umění, Muzeum Arama Chačaturjana, Park Vítězství a socha Matky Arménie, Arménské operní divadlo.

Dobrá praktická rada – kdybyste v této turistické oblasti potřebovali koupit něco k jídlu nebo k pití, kousek od kaskád je na ul. Marshal Baghramyan č.2 supermarket Evrika 🙂

Nejbližší zastávka metra je Yeritasardakan.

Vnitřní eskalátory a galerie.
Kaskády.
Rozcvička na kaskádách.
Kaskády.
Pohled z horní terasy nad nedostavěným muzeem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..