Domů Knihy Moje radosti a strasti nad čtením knih

Moje radosti a strasti nad čtením knih

240
0

Celé mládí jsem ležel v knížkách. Jako introvert mi bylo nejlíp, když jsem si mohl vzít ty voňavé svázané potištěné listy papíru a za svitu lampičky si číst. Často to opravdu bylo tak, že mě máma zahnala do postele, abych šel spát, ale musel jsem si číst pod peřinou, aby nebyl vidět svit baterky.

Nejlepší věc pod stromeček byla knížka. Po rozdávání dárků jsem si je musel vzít a alespoň chvíli v tichu svého pokoje prolistovat. Pamatuju se na zvláštní půvab vydání Verneovek s krásnými obrázky.

V pubertě jsem chodil každý čtvrtek ráno před knihkupectví a sledoval, co vychází, abych ulovil alespoň “něco”. Šel jsem většinou po poezii, protože tu jsem četl nejvíc. Nebylo to jednoduché, ale občas se zadařilo.

V místní knihovně jsem vyhrabával ze zbytků toho, co zbylo po cenzuře a nebo bylo někde na pomezí. Objevoval jsem nové poklady a pravidelně odcházel s úlovkem šťastný domů.

Na gymnáziu jsem měl na češtinu úžasnou učitelku paní Kozlovou. Nosil jsem jí svoje básničky ke kritice a ona mi půjčovala klenoty, které měla ve své knihovně. V době, kdy Jaroslav Seifert dostal Nobelovu cenu a byl v nemilosti režimu, mi půjčila jeho kompletní dílo v prvním vydání. Nosila mi knížky po částech a já jsem si je hned během hodiny četl pod lavicí. Tolerovala to. Byla úžasná a patří jí dík za to, že jsem se něco naučil, obohatil se o věci, které tenkrát byly nedostupné, a taky, že jsem udělal maturitu 🙂

Četl jsem samozřejmě dál, ale s revolucí se žánr trochu proměnil. Poezie šla stranou a na řadu přišlo vše, co vycházelo ze zakázané literatury a také texty kolem ekologie, zvířecích práv a politiky, kterým jsem se tenkrát věnoval.

Ale také začaly problémy se čtením a se zrakem. Začaly mě často bolet oči a hlava a já tomu dlouho nevěnoval pozornost. Myslel jsem, že to je kvůli dlouhému čtení. Dostal jsem brýle, potom jsem zkoušel také kontaktní čočky, ale k ideálu jsem se dostal až kolem čtyřicítky, kdy jsem se nechal pořádně vyšetřit.

Dostal jsem dvoje brýle – na dálku a na čtení. Situace se značně zlepšila, ale zjistil jsem, že když čtu knihy, dochází k zajímavým procesům – zvláštním způsobem lehce přichází bolest hlavy a očí, až jsem toho musel během 20 minut nechat. Nešlo to. Pokračuje to až dodnes. Bolest hlavy přetrvává do večera a někdy následky cítím i druhý den. Zkoušel jsem všechno možné – nastavení a intenzitu světla, velikost písmen, ale z nějakého důvodu číst tištěný text nejde.

Přitom stejně malý text čtu na počítači nebo na tabletu, a vše bez problémů. Samozřejmě přichází i tady únava očí, ale ta přejde hned, jak si chvíli odpočinu.

V roce 2014 mi zjistili v ÚVN keratokonus, což je onemocnění rohovky, které způsobuje její vyklenutí a přináší nepravidelný astigmatismus. Podstoupil jsem zákrok, který měl jeho rozvoj stabilizovat, což se podle lékařů po následných prohlídkách podařilo.

Komplikuje to ovšem jednu věc – nemůžu už podstoupit jiný zákrok, který by mi mohl pomoct s astigmatismem.

Navštívil jsem také oční lékařku, ale ta mi jen předepsala nové brýle na dálku, které jsou lepší, ale s mým problémem s nemožností číst knihy mi nepomohla. Znáte to – plná čekárna a na tyhle problémy není čas. Aspoň tak mi to přišlo.

Nechtěl jsem to vzdát, a tak jsem si našel oční kliniku s dobrými referencemi. Objednal jsem se a jednoho dne přišel na vyšetření. Něco to stálo, a tak jsem si myslel, že probereme můj problém do hloubky a někdo mi řekne, jestli se s tím dá něco dělat nebo už jsem ztracený případ. Po několika hodinách různých vyšetření a promluvy s doktorkou mi bylo sděleno, že vpodstatě mi moc není pomoci, ale že zkusíme ještě jiné brýle. Jinak diagnóza zní – keratokonus, krátkozrakost, vetchozrakost, jizva rohovky, onemocnění slzných žláz…

Subjektivně vidím ucházejícím způsobem na dálku, na blízko můžu bez problému číst na počítači (ovšem jen s kvalitním rozlišením, tedy s retinou), na tabletu i na mobilu.

Myslím si, že problém bude v tom, že potřebuju právě dobré rozlišení, což je retina na Apple produktech (jinde jsem to nezkoušel), větší písmo a dobré podsvícení, situaci vylepšuje tmavý režim, který tlumí světlo z monitoru. S takovou konfigurací jsem za poslední měsíc přečetl dvě knížky a šlo to.

Teď čekám na nové brýle a zkouším Kindle Paperwhite. Všichni píšou, že je lepší než čtení na iPadu, ale mám zatím spíš opačný dojem. Moc rád bych si Kindle nechal, protože je malý, lehký, vejde se do něj spousta knih a má český slovník, což iOS verze nemají, tam na nás Amazon kašle.

Budu rád, když mi napíšete svoje zkušenosti, pokud máte podobné problémy. Zkoušel jsem se ptát na různých fórech v angličtině, ale vpodstatě jsem se moc řešení nedobral.

Co čtu a chtěl bych v budoucnu?