Domů Knihy Prabhupáda

Prabhupáda

235
0

Ať si myslíte o hnutí Háre Krišna cokoliv, po přečtení této knihy musíte uznat, že zakladatel Mezinárodní společnosti pro vědomí Kršny Abhaj Čaranáravinda Bhaktivédánta Svámí Prabhupáda byl velmi výjimečný muž, který změnil svět.

Neudělal to v mladších nebo středních letech, plný síly a s nepřeberně možností, ale ve svých 70 po dlouhé době odříkání, s neuvěřitelnou pílí a oddaností duchovním věcem.

Nechci tu kopírovat vyprávění knihy, ani spoustu článků o jeho životě.
Jen pár faktů – narodil se v roce 1896, studoval filozofii na  Scottish Churches’ College, v roce 1918 se oženil, 1932 zasvěcen Bhaktisiddhántou Sarasvatím Thákurem, 1956 se stěhuje do Vrindavanu a začíná překládat Šrímad-Bhágavata Mahá-Puránu. 

V roce 1965 přeplul lodí do Ameriky, kde začala jeho nejzásadnější pouť a kde dosáhlo vrcholu jeho dílo.

Během 12 let až do odchodu z tohoto světa vydal milióny knih, založil sídla ISKCON po celém světě, dokázal z ničeho vytvořit fungující hnutí, které dodnes ovlivňuje životy miliónů lidí.

Kniha velmi čtivým způsobem popisuje, jaké překážky musel Prabhupáda projít, s jakým nadhledem i rázností je často řešil a jak až do svých 81 let vedl a ovlivňoval žáky z různých sociálních skupin. Zmiňuje se tu detailně i o setkání s Beatles, s Georgem Harissonem, který mj. věnoval hnutí svoje sídlo u Londýna, které funguje dodnes.

Četl jsem v iBooks na iPadu…

Šríla Prabhupáda byl člověk, který neznal překážky na své duchovní cestě a chtěl dostát slibu svému duchovnímu mistru Bhaktisiddhántu Sarasvatí Thákurovi – kázat na západě učení Čaitanja Maháprabhu, vaišnavského mnicha a zastánce tradice bhakti jógy. Jeho víra a poslání mu pomáhaly vybudovat hnutí, které nakonec zakotvilo i tam, kde paradoxně vzniklo, ale kde pro něj v 60. letech nebyla úrodná půda – v Indii.

V prosinci 2019 jsem navštívil několik ISKCON chrámů v Indii, ten v Bombaji v Juhu, který vznikal v neuvěřitelných bolestech, byl ale jeden z největších zážitků této cesty. Druhý ISKCON byl v Chowpatty, kde působí Radhanath Swami, o jehož knize jsem psal minule (byl také jeho žák a v knize o něm píše). Jeho duchovní cesta vedla z Ameriky do Indie, Prabhupáda zvolil směr opačný, jeho poslední dny ale nakonec byly ve Vrindavanu, což si vždycky přál.

ISKCON chrám v Juhu, Bombaj

Přečtěte si tuto knihu, i když zrovna nejste příznivci Hare Krišna – mj. vám ukáže, že něco velkého můžete udělat v každé fázi života. Prabhupáda to ukázal nejen ve stáří, ale celým svým životem.

Autor Satsvarúpa Dása Gósvámí byl americký žák Prabhupády.

Pár odkazů ke studiu:

Vedabase.com –  online zdarma texty učení Svámího Prabhupády

BBT Media – knihy Prabhupády i v češtině

Krishna.com – stránky hnutí Hare Krišna

Hnutí Hare Krišna v Česku

Wisdom of the Sages – každodenní podcast a online vysílání Raghunatha a Kaustubhy z New Yorku

Prabhupadabooks

Předchozí článekNová galerie – Indie – prosinec 2019/leden 2020
Další článekSandeep Narayan