Domů Roman(tický) týden Roman(tický) týden – 12. duben 2021

Roman(tický) týden – 12. duben 2021

183
0

„Roman(tický) týden“ je přehled toho, co mě zaujalo za posledních 7 dnů a co by mohlo zajímat i vás. Nabídnu vám každý týden několik tipů na lidi, knihy, hudbu, fotky a další věci.

Moje fotka z portrétního workshopu s Michalem Baladou (viz dole).

CO U MĚ?
Venku střídavě prší a sněží, a i když nám vrchnost milostivě povolila chodit mimo okresy, stejně se není kde ubytovat a na spaní pod stanem ještě v tomto počasí nemám. Chtěl bych vyrazit na severní nebo jižní trasu Via Czechia nebo odjet do Gruzie, než nám jedno nebo obojí zase zavřou. Od nakladatelství Dauphin jsem nově dostal knihy, z kterých bych chtěl načítat. Baví mě objevovat nové současné básníky, jakož i ty starší méně známé, např. Irmu Geisslovou, autorku z přelomu 19. a 20. století. Její knihu vydal Dybbuk pod názvem Temno nade mnou.

LITERATURA
Nakladatelství Dybbuk nabízí i řadu e-knih ke stažení zdarma a za to určitě zaslouží pochválit. Jedna z autorek, které mě zaujaly, je Inka Machulková, básnířka známá a aktivní v 60. letech až do její emigrace v roce 1968. Když se vrátila po revoluci z Mnichova, stala se hodně vydávanou a mě její verše zaujaly natolik, že jsem o ní udělal další Nedělní vydání Roman(tického) týdne. Není úplně snadné získat její první sbírky, ale v archivu jsem nějaké našel. 12. dubna má výročí narození Karel Kryl, člověk, který nejen psal zásadní písně pro můj život, ale také milostné básně. Sbírku Amoresky jsem poprvé slyšel ve vysílání Hlasu Ameriky někdy v 80. letech a jsem rád, že jsem pár z nich mohl načíst v nové Básni na každý den.

HUDBA
Syn zmiňované básnířky Inky Machulkové je skladatel a pianista Marc Schmolling, výrazná osobnost evropské jazzové scény. Poslechněte si jeho skladbu „Maminka“ nebo jeho další alba.

Když jsem v říjnu 2012 vyrazil do klubu 007 na koncert norské kapely Team Me, viděl jsem jen krátce záznam jejich koncertu z Paříže a můj hudební čich mi říkal, že tahle hudba vybočuje z řady a je originální. Nebylo narváno, ale koncert to byl skvělý. Mám s jejich hudbou spjatou určitou fázi života, a dodnes, když je slyším, tak mi ten pocit naskočí. Team Me existují od roku 2010 a s přestávkou snad hrají stále, i když o nich není moc slyšet. Jejich poslední album vyšlo v roce 2014 a singl minulý rok. Hudba, kterou hrají, by se dal nazvat jako nezávislý pop, který je okořeněný nápaditými aranžemi a zpěvy. 

FOTOGRAFIE
Fotograf Michal Balada je především krajinářský fotograf, i když workshop, na kterém jsem u něj byl, byl zaměřený na portrétní fotografii. Pokud ale s ním budete chtít fotit přírodu a krajinu, podívejte se na nabídku jeho expedic a určitě si vyberete.

P.S. Pokud budete chtít, můžete Roman(tický) týden přeposlat svým známým a doporučit jim moje stránky i jeho odebírání. Děkuji za podporu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..