Domů Roman(tický) týden Roman(tický) týden – 15. březen 2021

Roman(tický) týden – 15. březen 2021

186
0

„Roman(tický) týden“ je přehled toho, co mě zaujalo za posledních 7 dnů a co by mohlo zajímat i vás. Nabídnu vám každý týden několik tipů na lidi, knihy, hudbu, fotky a další věci.

CO U MĚ?
Klec v kleci, umístěná v kleci. Pamatujete na tu písničku Mňágy a Žďorp? Tak asi tak. Mimochodem – poslední rozhovor jejich zpěváka Petra Fialy na YouTube je přesný. Tak snad výhledově budeme všichni šťastni. Výhledově… Před třemi lety  v těchto dnech jsme začínali naši první cestu do Indie. Hned druhý den jsme vyjeli ven z Dillí a navštívili Agru, Vrindavan a Mathuru. Ve Vrindavanu (na úvodní fotce) jsme se dostali do živého průvodu, hlídal jsem si brýle před opicemi, fotili jsme a stále nechápali, cože to vlastně prožíváme. V Indii se prý situace lepší a snad bude brzy zase možné do této země cestovat. 

LITERATURA
Dočetl jsem Erlinga Kaggeho „Radost z ticha: Proč zavřít dveře před hlukem světa“a novou sbírku Stanislava Černého „Té nula“, z které jsem se svolením autora vybral deset básní a načetl jako „Nedělní vydání Roman(tického) týdne“. Z toho, co jsem četl minulý týden, mě určitě překvapila poezie Jacka Kerouaca.

HUDBA
Na Spotify poslouchám playlist „Romantic Debussy“ impresionistického skladatele Clauda Debussyho. Hned část první skladby, preludia „Dívka s vlasy jako len“ byla ne náhodou použita kdysi jako znělka Nedělní chvilky poezie. Vychutnejte si je všechny… Jinak mě zaujal nový singl Runaway (piano version) od Aurory.

CLUBHOUSE
Nová síť Clubhouse existuje jen krátký čas a její vývoj nabral rychlé obrátky. Je vidět a slyšet, jak lidé něco takového potřebovali, jak hledali komunikaci nejen prostřednictvím textových nebo obrázkových statusů na sociálních sítích, ale přímo mezi sebou. Mě osobně nejvíce zaujaly místnosti, kde se čte nebo přednáší poezie. Protože básnické české žádné nejsou, poslouchám zatím anglické nebo ruské. Co mě zaujalo, je až někdy dojemný respekt mezi všemi, nadšení a sounáležitost. Vrátilo mi to naději, že mezi čtenáři a básníky v Česku by se něco takového mohlo také objevit. Přemýšlím o tom, proč to tady chybí a jak by se dala poezie a vůbec kultura přinést zpět do přepolitizované a technokratické společnosti. Jinak si myslím, že Clubhouse je skvělý nápad a směřuje k obnovení funkce média rozhlasu, na které jsme během posledních let už trochu zapomněli. Kdyby vás zajímaly některé „roomky“, doporučuju v ruštině „Společnost mrtvých básníků“nebo v angličtině „Poetry, lyrics and tea“.

FOTOGRAFIE
Jiří Růžek je originální fotograf, který fotí především černobílé akty a portréty. Určitě se podívejte na webové stránky a až bude možnost, zajděte na workshop. Byl jsem na jeho dvou akcích a bylo to hodně inspirativní.

P.S. Pokud budete chtít, můžete Roman(tický) týden přeposlat svým známým a doporučit jim moje stránky i jeho odebírání. Děkuji za podporu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..