Domů Cestování Výlety v Tušetii (1) – Šenako a Diklo

Výlety v Tušetii (1) – Šenako a Diklo

591
0

Tušetie (nebo také Thušsko) je nádherná přírodní a historická oblast v gruzínském kraji Kachetie. Není tak lehce přístupná jako třeba Svanetie, která je více turistická, a to kvůli pěti hodinové jízdě po “stezce smrti”, tedy pravidelně neudržované cestě plné děr, zatáček a nečekaných situací, kdy se musíte vyhýbat protijedoucímu autu a nespadnout přitom ze srázu. Komplikací mohou být také v určitých částech cesty zaplavené vodou a zanesené sesuvem půdy, zvláště během jarního tání. Ty pak nefungují až dva týdny, než se je podaří zprůjezdnit.

Cesta do Tušetie

Kdo se tady tedy ocitne, musí zůstat delší dobu. Jednak aby poznal krásu místní krajiny a ochotných lidí, u kterých můžete přespat a najíst se, ale také proto, že sem se nejezdí jen tak na víkendový výlet.

Měl jsem tu čest strávit zde dva týdny na kurzu gruzínského jazyka v Guesthousu Javakhe v Dolním Omalu, který mimořádně doporučuji. Dostanete tady základní vybavení pro to, abyste prožili skvělý pobyt včetně výborné kuchyně, a když budete mít štěstí, i kulturních zážitků.

Guesthouse Javakhe v Dolním Omalu

Horní Omalo se nachází kousek do kopečka a najdete zde historické obranné věže s pevností Keselo z 13. století. Těm se ještě budeme věnovat jindy.

Protože jsme se po většinu dne učili, na výlety nám zbývalo pouze několik hodin odpoledne. Pronajímali jsme si auto, které nás vozilo z Omala do několika částí Tušetie. 

Značení vybudované českými dobrovolníky

Dneska se podíváme na dvě vesničky směrem k čečenským a dagestánským hranicím. Klidně ji můžete absolvovat pěšky – z Omala do Šenaka je to asi 6,5 km za 2,5 hodiny a celkově z Omala do Dikla 11 km za 4,5 hodiny. Autem se to dá za zhruba 30 minut.

Šenako – malou vesnicí ve Velkém Kavkazu nás provedla milá polská fotografka Magdalena Konik. Určitě si projděte cestičkami mezi domy a podívejte se na starou gruzínskou architekturu s dřevěnými balkony a na kostel Nejsvětější trojice, v pozadí s malou svatyní a borovým hájem. Kousek od něj jsme byli pohoštěni v místním guesthousu úžasným jídlem, čajem a kávou.

Architektura v Šenaku

Diklo – jedna z nejchladnějších vesnic v Gruzii, je z ní výhled na horu Diklo (4 285 m). Určitě tady najdete ubytování a pokud chcete i něco z místních výrobků.

Vítejte v Diklu

Z Dikla vede cestička k plošině, kde jsme potkali skupinu místních na pikniku. Ženy byly oddělené od mužů, kteří notně popíjeli. 

Piknik s výhledem na dagestánské hory

Jen kousek je k zřícenině staré pevnosti, z které budete mít nádherný výhled na území Dagestánu. 

Zřícenina pevnosti Diklo

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..