Domů Cestování Vyměňte na cestách hotely za kouzlo rodinného ubytování

Vyměňte na cestách hotely za kouzlo rodinného ubytování

843
0

Máte chuť si na cestách popovídat s místními, ochutnat jejich skvělou kuchyni a cítit se jako doma? Vybírejte si cíleně místo určitě skvělých a pohodlných hotelů ubytování u místních lidí.

V posledních letech používám pro rezervaci ubytování většinou službu Booking.com. Nabízí řadu míst, která si můžete lehce vybrat podle fotek a uživatelských recenzí, lze využít i poměrně benevolentní možnosti storna a platby bez kreditní karty předem.

Najdete tady nejrůznější typy ubytování, od hotelů až po guesthousy nebo přímo rodinná ubytování.

Proč si vybrat domácí ubytování?

  • lépe poznáte místní kulturu, tradice, historii a mentalitu lidí
  • budete jíst místní jídlo, z vlastní zahrádky, čerstvé a chutné
  • každé vaše přání bude splněno s ochotou a úsměvem
  • pomůžete místním v oblastech, kde často není práce nebo nefunguje sociální systém
  • vyzkoušíte si jazyk země, kterou navštívíte nebo pomůžete místním mluvit jazykem, který si chtějí naopak procvičit oni
  • dozvíte se tipy, která místa v okolí navštívit a co podniknout
  • můžete sdělovat informace o své zemi a šířit její dobré jméno

Moje poslední zkušenosti mám z několika cest na Jižní Kavkaz. Při plánování jsem záměrně vybíral místa tak, abychom poznali život lidí mimo velká města a turistická centra.

Dva příklady z poslední cesty do Arménie:

  • Při delší cestě z Jerevanu do jižní části země jsem záměrně nechtěl dojet do většího města, a proto jsem už předem pomocí mapy na Booking.com vybral vesnici Vaghatin, kterou skoro nikdo nezná (v Gorisu nechápavě kroutili hlavou), ale arménská rodina tady nabízí ubytování s názvem Ave Zara. Už cesta osamělou krajinou dává tušit, že se nacházíte v odlehlejší části země. Po pár minutách hledání ve vesnici jsme prokličkovali cestičkami mezi domy a ocitli se na pravém venkovském dvoře. Čekala na nás nádherná zahrada, milá majitelka a večeře, kterou jsem si sice telefonicky domluvil předem, ale myslím, že by nebyl problém o ni požádat přímo na místě. Byl to jeden z největších zážitků toho dne – plný stůl úžasného jídla, následovaný milým rozhovorem s majitelkou, učitelkou angličtiny, která nám vyprávěla o životě na vesnici, rodině, zemi a svých plánech. K dispozici jsme měli celé dolní patro domu a mohli jsme se volně pohybovat po dvoře a zahradě. Druhý den během krásného dopoledne při loučení s takřka celou rodinou nám opravdu bylo líto, že jsme zůstali jen jednu noc.
Domek se zahradou ve Vaghatinu v Arménii
  • Vesnička Odzun je už možná trochu známější, nachází se v severní části Arménie a jezdí sem turisté především kvůli krásnému kostelu z 5. století. Odzun je ale také trochu mimo hlavní cestu ke klášterům na severu, přesto jsme si také pochvalovali naše rozhodnutí ubytovat se v Aghasu Tun B&B u rodiny s celým jedním dolním patrem jen pro nás. Bylo to vskutku venkovské ubytování – bučení krav, kokrhání kohoutů, krásná zahrada s nejrůznějšími rostlinami a s opět skvělým jídlem. Vaří a pije se tady výhradně jen z vlastních zdrojů. První den jsme večeřeli uprostřed zahrady, druhý už přímo v domě rodiny. Opět úžasná zkušenost s pohostinností místních lidí. Rodina staví hned vedle svého další dům, který bude sloužit jen pro turisty.
Majitelka domu v Odzunu

Lze jistě namítnout, že takový styl ubytování není pro všechny – na jedné straně někomu stačí hostel, na druhé pro pocit pohodlí někdo jiný potřebuje klasický hotel.

Doporučuji ale aspoň jednou zkusit rodinné ubytování s možností účastnit se na chvíli života místních, který vám pomůže poznat mentalitu země, ve které právě jste. Cestovat znamená nejen poznávat památky a přírodu, ale také to, jak žijí obyčejní lidé a nabídnout jim i vaši přítomnost a samozřejmě i příspěvek pro jejich živobytí.

Kde hledat ubytování u místních?

Booking.com – při výběru typu zařízení si zaškrtněte B&B nebo Homestays,  čtěte popis u jednotlivých ubytování a vybírejte to, které chcete

Homestay.com – tady asi budete muset pečlivě vybírat a hledat

Airbnb.com – opět pečlivě vybírejte podle popisu ubytování

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..