Překvapivě první poetická aplikace pro můj mobil byl český
Poetizer (web, iOS, Android, zdarma) je tuzemský počin, který před několika lety s velkou mediální pozorností přišel nejen na web, ale i na oba systémy do mobilů. Celá koncepce je velmi jednoduchá – zveřejňujete svoje básně, lajkujete, sdílíte a sledujete jednotlivé uživatele. Nic víc nic míň. Nevím, nakolik je této aplikaci věnována pozornost ze strany autorů dnes a jestli se bude dál vyvíjet, rozhodně si ale myslím, že by bylo škoda ji nechat jen v této podobě.

Jiná liga je další, pravděpodobně nejvyspělejší v této oblasti
Poesie (iOS, 1 den zkušební doba, poté 59 Kč na měsíc)
Pouze v angličtině a pouze pro iOS (funguje dobře i na iPadu). Je naplněná velkým množstvím autorů starších i moderních, funguje rychle a na první pohled je pro milovníky poezie rájem.
Rozhraní je rozděleno na čtyři části:
První část s knihovnou, kde naleznete vyhledávání, personalizované návrhy, sbírky podle nálady, program týdne věnovaný jednomu autorovi, kurátorské programy, básnické příspěvky uživatelů, současné básníky, klasické autory a další.
Druhá záložka je věnována básni dne s informacemi o díle a autorovi.
Třetí část je pro komunitu vytvářenou v aplikaci – informace o tom, co se čte, notifikace, upozornění na budoucí události, nové nahrávky a komentáře.
Čtvrtá záložka je pro vás – najdete tu vaše oblíbené básně, nahrávky a informace týkající se osobního profilu.
Musím říct, že i když je Poesie pouze v angličtině, zaplatil jsem si předplatné, protože je velmi inspirativní, a pokud trochu vládnete jazykem, můžete si i číst a poslouchat mnoho nahrávek jednotlivých básní od uživatelů (někdy dokonce v několika verzích). Pro uživatele Androidu bohužel není a neexistuje ani webová verze.
Malé omezení je také, pokud se nacházíte v zemi, pro kterou nemají globální autorská práva. Od autora jsem se dozvěděl, že peníze z předplatného jsou směřovány i žijícím autorům a nakladatelstvím, od kterých získali možnost publikovat. Narazil jsem zatím jen na pár omezení, ale i tak určitě za to stojí Poesii určitě alespoň vyzkoušet.
Přibližující se Poesii je střídmější
Poeta (iOS, Android, zdarma, 7 dnů zkušební doba na rozšířenou verzi, poté 59 Kč na měsíc)
Nabízí množství autorů v textové i audio verzi s výběrem básně dne, nabídkami na další poslech, playlisty a možností vytvářet si vlastní knihovnu.
Aplikace je možné používat zdarma, za možnost neomezených sbírek a obálek pro ně zaplatíte 59 Kč na měsíc.
Zajímavou sbírkou interpretací poezie v angličtině je
The Poetry Hour (web, iOS, Android, zdarma)
Jedná se o projekt The Josephine Hart Poetry Foundation, kde najdete velkou řadu audio a video nahrávek od různých umělců a básníků.
Aplikací existuje samozřejmě více, ale tyto tři v angličtině a jedna v češtině považuji za nejvíce povedené. Všechny můžete používat zároveň, protože přinášejí různý pohled na minulost i současnost poezie.
Pokud píšete a chcete dát o sobě vědět, určitě zkuste Poetizer, pokud hledáte celosvětové autory a zvládáte číst v angličtině, dejte šanci Poesii.
Máte tip na další aplikaci pro čtenáře básní? Dejte mi vědět do komentářů.