Domů Cestování Jižní Čechy – srpen 2020 – 1. den – Netolice, Krtelský les,...

Jižní Čechy – srpen 2020 – 1. den – Netolice, Krtelský les, poutní kostel a klášter františkánek Lomec

290
0

Dnes jsem odjel na čtyři dny do Jižních Čech. Tři dny strávím ve Vlachově Březí a okolí a jeden den, ten dnešní, v Netolicích, malém historickém městečku, které má zajímavé stavby v centru a zmínky o něm pocházejí už z 10. století. 

Poté, co jsem se ubytoval v příjemném penziónu na náměstí, ihned jsem vyrazil ke svému dnešnímu cíli, klášteru františkánek v Lomci, který je schovaný v lesích nad Netolicemi. Cesta vedla lesy a už někdy v polovině bylo znát, že zřejmě přijde minimálně bouřka. Když jsem dorazil k poutnímu místu, udělalo se opět krásně a tak jsem měl dost času na focení a prohlídku areálu. Kostel byl bohužel opět uzavřen, jak bývá českým zvykem… Zajímavé je, že klášter začal být stavěn v 70. letech a dnes slouží jako týdenní stacionář a celý areál jako duchovní místo uprostřed lesů. Kongregace Šedých sester byla založena v r. 1856 a její členky pracují na mnoha místech v nemocnicích v ČR.

Od Lomce jsem se poté vydal na cestu zpět kolem rybníka Nadýmač a několika osad. Na obloze a na meteoradaru bylo jasné, že během půl hodiny mě čeká bouřka a pravděpodobně i průtrž mračen. Chtěl jsem dojít zpět do města, ale asi 2 km od Netolic začala bouřka a velký déšť. Naštěstí jsem se zrovna ocitl u zastřešené autobusové budky, kde jsem přečkal asi hodinu, než všechno přešlo. V čerstvém vzduchu a večerním světle jsem došel do centra a do penziónu.

Celá trasa zde.

Netolice, náměstí.
Krtelský les.
Cesta ke klášteru v LOmci.
Kostel Jména Panny Marie, Lomec.
Meditativní zahrada Panny Marie na LOmci.
Rybník Nadýmač.
Neogotická budova škola z druhé poloviny 19. století.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..