Domů Ostatní Měla by se lidská práva v Bělorusku míchat do sportu?

Měla by se lidská práva v Bělorusku míchat do sportu?

279
0

Politika by se neměla míchat do sportu!

Tuhle floskuli můžete slýchat poměrně často. Mám pocit, že ten, kdo ji říká, často vůbec nepřemýšlí nad jejím obsahem. Je to přece jasné – sport je sport a politika je politika. Chceme jen podávat výkony, fandit, překonávat sami sebe, a co se děje kolem, je něco jiného, je to druhý svět.

Je to opravdu tak? 

Lze totéž říct třeba o umění? Nechte nás zpívat, hrát nebo malovat, nás politika nezajímá! 

Co kdybychom ale vyměnili slovo “politika” za “lidská práva” nebo “svoboda” či “političtí vězni”? Řekli bychom to s klidným svědomím také? 

Je vrcholový sport už jenom systémem, který chrlí rekordy, výsledky nebo výkony? Jakou roli hraje férová hra, svobodný přístup pro všechny nebo země bez válek?

Podle mého nelze pořádat sportovní události v zemích, kde vládne totalitní režim. Takové spojení poškozuje všechno, co se během nich odehraje. 

Lze v klidu podávat sportovní výkony, když za zdmi stadionu policie a “občanské” hlídky mlátí lidi do krve a do modřin a někdy je i zabíjí na místě? Kde jsou přeplněné věznice politickými vězni, lidmi, kteří neudělali nic, jen bránili svoje občanská práva? Kde ozbrojený nástroj “prezidenta” a vládnoucí vrstvy překonal všechny gestapácké metody a dovedl je k “dokonalosti”? 

O to všechno jde dnes v Bělorusku. Je důležité, aby všichni občané tohoto národa mohli žít v demokratické zemi, v které se nebudou bát vyjít na ulici, aby je komando v civilu nezmrzačilo, nezabilo nebo neodvezlo bez důvodu do věznice, kde je budou týrat a ponižovat.

Kdo nad tím mávne rukou, protože nikdy neviděl ty stovky fotek, videí a výpovědí o pekelných událostech posledních měsíců v Bělorusku? 

Foto: Andrew Keymaster on Unsplash

Měli bychom začít přemýšlet, zda lze za takových okolností pořádat MS v hokeji v Minsku. 

Pokud by se tak stalo, byla by to velká prohra západní demokracie, plivanec do tváře všem, kteří v těchto okamžicích sedí v běloruských věznicích, museli emigrovat, ztratili se, byli zabiti nebo se prostě jen bojí vyjít ven z domu.

Na závěr pár faktů a čísel k posledním měsícům v Bělorusku:

  • k dnešku je v Bělorusku vězněno 178 politických vězňů
  • 1 373 lidí bylo zraněno policií při protestech
  • více než 30 000 lidí bylo zatčeno
  • 50 lidí je nezvěstných
  • asi 49 novinářů bylo zatčeno, několik z nich zadrženo
  • z vysokých škol bylo vyhozeno min. 300 studentů
  • několik běloruských sportovců bylo zatčeno, vězněno a vyhozeno ze sportovních týmů nebo práce kvůli svým občanským aktivitám
  • 350 běloruských sportovců a dalších členů sportovní komunity podepsalo otevřený dopis Lukašenkovi požadující zrušení prezidentských voleb z 9. srpna a propuštění všech politických vězňů a osob zadržených během masových demonstrací

V Bělorusku dochází nejen k perzekucím sportovců, ale tisíců obyčejných lidí. 

Může takové vládě hokejový svaz svěřit pořádání světového šampionátu v hokeji? 

Mohli bychom se tady ve středu Evropy s klidnou tváří a svědomím na to všechno dívat?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..