Domů Cestování Proč se bojíme cestovat: do letadla nikdy nesednu (+ 7 rad, jak...

Proč se bojíme cestovat: do letadla nikdy nesednu (+ 7 rad, jak se zbavit strachu z létání)

1568
0

Život je risk. Pokud nezůstaneme pouze ve své komfortní zóně a nebudeme vycházet z bytu, ze své ulice, města nebo země, pravděpodobně se nám nic zásadního nestane.

Svět je velký, a dopravit se na druhou stranu zeměkoule autem nebo vlakem určitě lze, ale bude nás to stát spoustu sil. Pravděpodobně na to nebudeme mít ani čas, dovolenou, možnosti… Znamená to tedy, že se kvůli strachu z létání nepodíváme do zemí, které chceme vidět? Že budeme poznávat jen ty, které jsou na dosah?

Vždycky když usedám do letadla, mám zvláštní pocit. Zatímco při řízení auta můžu spoléhat na svoje schopnosti, tady mi zbývá jen věřit pilotovi, mechanikům a řízení provozu, že vše dopadne dobře. Jemné chvění, které pokaždé mám, mi říká: „Vydáváš se na cestu, kterou jsi chtěl. Bude to trvat několik hodin a svůj osud odevzdáváš do rukou někomu jinému. Riziko, že se něco stane, existuje, vyšší pravděpodobnost ale je, že doletíš v pořádku.

Média nikdy nezajímá, kolik letů přistálo v pořádku, je to běžná věc. A že jich je!

Podle údajů z internetu to je kolem 100 000 denně, z toho asi 2 300 jen nad Českem!

Počet leteckých nehod byl v roce 2017 celkem 5 osobních a 5 nákladních letadel – zemřelo 44 lidí na palubě, 35 na zemi. Počet přepravených pasažérů je na celém světě 3,8 miliardy ročně.

Není asi nutné teď vypočítávat počty dopravních nehod a počet lidí, kteří při nich zahynuli. Bezpečnost letecké přepravy se v tomto světle jeví větší.

Bojíte se létat a chcete překonat strach? Jak na to?

Máme pro vás 7 rad, jak se obav z létání zbavit:
  1. Motivujte se pro svoji cestu a sami pro sebe si zdůvodněte, proč chcete strávit několik hodin v letadle. Uvidíte někoho, s kým se chcete setkat nebo něco vidět? Je to pro vás dobrý důvod překonat strach? Pokud ano, máte skoro vyhráno.
  2. Zkuste se při letu zabavit. Někdo pracuje na notebooku, jiný si čte nebo poslouchá hudbu, další stráví čas rozhovorem se sousedem. Přijít na jiné myšlenky je důležité a krátí vám i čas. Už jste zkusili podcasty?
  3. Zkuste meditovat nebo spát, anebo obojí 🙂 Závidím lidem, kteří cestu prospí a nevzbudí je ani dosednutí na letištní plochu. Poslouchejte hudbu, mluvené slovo nebo použijte speciální aplikace ke zklidnění, např. Calm.
  4. Seznamte se s tím, co vás během letu čeká. Buďte připraveni na turbulence, propady nebo špatné počasí, a věřte, že takové situace nejsou nebezpečné. Zažívají je cestující každý den v mnohem větší intenzitě, a vždy se vrátí v pořádku. Zkuste třeba aplikaci Flying Calmly, která vám ukáže, jaké turbulence vás čekají během vašeho letu.
  5. Zapomeňte na „Letecké katastrofy“. Je to seriál, který mapuje nehody desítky let dozadu, kdy létání nebylo zdaleka tak bezpečné jako je dnes. Pokud už jste je sledovali, dobře víte, že končily tím, že při vedle tragických důsledků přinesly bezpečnosti letecké přepravy něco, co ji zlepšilo.
  6. Vybírejte si letecké společnosti, které mají dobré jméno a reference a kterým můžete důvěřovat. Ne, že by ty ostatní byly špatné nebo let by s nimi byl riskantní, máte ale vždy právo na svoji volbu. Podívejte se na jejich přehled a hodnocení.
  7. Podívejte se na online přehled všech letů na světě, abyste věděli, že v tom nejste sami…
Aplikace Flying Calmly
Aplikace Calm
Aplikace Podcasty

 

Vzlétnout nad mraky je vždycky úžasná věc. Dovoluje nám rychle se dostat z jednoho místa na druhé a její bezpečnost závisí na dobře odvedené práci všech, kteří se na letišti a v letadlech pohybují. Přeji vám, abyste uměli dobře zacházet se svým strachem a dosáhli vždy svého cíle v pořádku.

Máte-li nějaké tipy na to, jak se s létáním vyrovnat, pište, prosím, do komentářů. Děkuji.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..