Domů Cestování Šumava – září 2020 – 1. den – Hamry-Hojsova Stráž, Hamry, Kostel...

Šumava – září 2020 – 1. den – Hamry-Hojsova Stráž, Hamry, Kostel Panny Marie Bolestné, PR Úhlavský luh

243
0

V říjnu minulého roku jsem objevoval Šumavu směrem od Železné Rudy na sever, tentokrát jsem to vzal od Nýrska na jih. Mám jen čtyři dny a počasí slibuje dobré vyhlídky, tak se moc těším na pozdně letní lesy a krajinu.   

Doprava z Prahy je bezproblémová – přímý vlak jede tentokrát až do Hojsovy Stráže, ale s jedním úsekem s náhradní autobusovou dopravou. 

Po 3,5 hodinách příjemné cesty se vydávám po modré ubytovat do Hamrů-Hojsovy Stráže do hotelu Královský Dvůr na Bílém Potoce. Krásná budova v naprosto klidné části mě nadchla, bohužel mimo sezónu nevaří, takže budu muset hledat jídlo jinde. 

Hned vyrážím do pozdního slunečného odpoledne po žluté hodně proměnlivým lesem do Hamrů. Paní z restaurace Chata na Papírně, kde jsem si dal startovní malé pivo, říkala, že rostou houby, a opravdu nacházím malého hříbka hned u cesty. Nechávám ho pro lesní zvířata a kochám se starými stromy a poté také pohledem na Hamry. Vévodí mu Kostel Panny Marie Bolestné postavený v 18. století a zrekonstruován v roce 1993. Po žluté pokračuji k vodní nádrži Nýrsko, ale slunce odchází příliš rychle na to, abych to stihnul, takže zabočuji na Naučnou stezku Hamry – Úhlavský luh. S varováním, že tu padají stromy, se vydávám po cestě, která se zdá jako okolní les divoká. Procházím přírodní rezervací, která slouží ke studiu přírodní dynamiky a je ponechaná bez hospodářského využití. Ukazuje se tu, jak si příroda dokáže při poškození nebo zničení poradit sama. Cestou, která mě přivádí zpět k řece Úhlavě, mě doprovázejí srnky, plaše prchající do hlubiny lesa. Slunce zapadá, ochlazuje se a já se vracím zpět ke svému ubytování.

Celá trasa zde.

Kaplička nad Hamry.
Po žluté lesem do Hamrů.
Lesy nad Hamry.
Lesy nad Hamry.
Kostel Panny Marie Bolestné, Hamry.
Úhlava.
Přírodní rezervace Úhlavský luh.
Přírodní rezervace Úhlavský luh.
Hotel Královský Dvůr na Bílém Potoce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..